banner244

Kamuoyu araştırması, belli bir konuda kamuoyunun eğilimlerini belirlemek değil midir? Daha geniş bir biçimde tanımlamak gerekirse kamuoyu araştırmaları, kamuoyunu temsil etmek üzere seçilen bir örnek grubu oluşturan bireylerle görüşülerek belirli bir konu hakkındaki eğilimlerini, görüşlerini, kanaatlerini ya da kimi zaman tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılan araştırmadır.

Kamuoyu araştırmaları en geniş uygulama alanını genellikle seçimlere az bir süre kala siyasal seçim kampanyaları döneminde bulmaktadır. Bunun da en büyük nedeni siyasal partilerin, medyanın ve geniş toplumsal kesimlerin seçim kampanyası dönemlerinde dikkatlerini yoğun bir bilgi bombardımanı ve oluşturulan atmosferin de etkisiyle seçim sonuçları üzerine yoğunlaştırmasıdır.

Kamuoyu araştırma şirketleri ne tür güvenilirlik ve geçerlilik problemleri yüzünden doğru tahminlerde bulunamamışlardır? Kamuoyu araştırmalarının güvenilirlik sorunları vardır. Bunlar kamuoyu araştırmalarında kullanılan göstergelerin geçerliliğinden kaynaklanan güvenilirlik sorunları, kamuoyu araştırmalarında kullanılan araştırma tekniğinden kaynaklanan güvenilirlik sorunları, güvenilirliğin ölçülmesi ile ilgili sorunlar. Bu sorunların yanına bir de kamuoyu araştırmalarını deneklere uygulayan bireylerden yani anketörlerden kaynaklanan sorunları da eklemek mümkündür.

Siyasal nitelikli kamuoyu araştırmaları, çağdaş demokratik toplumlarda yönetimle halk arasında bilgi akışını sağlayan, partilere kampanya stratejilerini oluşturmak için gerekli verileri toplamasına yardımcı olan bir siyasal öğe olarak kabul edilmektedir.

Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Siyasi partilerin genel ve yerel yönetim kurullarının belde, ilçe ve illerde anket çalışmaları yaptırdığını biliyoruz. Mesele bu anketlerin birbiriyle örtüşüyor olup olmadığıdır. Anketleri okuyacak olan haliyle genel merkez yöneticileridir. Anketler arasında büyük farkları iyi analiz edeceklerdir.

Antalya’da da anketler yaptırılıyor, ama sonuçları medyaya iletilmemektir. Nedeni siyasi oy kaygısıdır. Nedeni bir de ya birilerini partiye küstürür müyüz endişesidir. Anket sonuçlarını medya ile paylaşın biz de bunu duyuralım. Antalya’da siyasi il başkanlarına sorsak alacağımız yanıt şu olurdu; ‘Tüm ilçelerde birinci parti çıkıyoruz, 19 ilçeyi kazanacağız’, bu bir politika. Önümüzdeki günlerde birçok tanınmış ismin partilerinden istifa ederek bir başka partiye geçerek şansını o partiden deneyeceklerini düşünüyorum. Çok da şaşıracağınız isimler. Bugünlerde herkesin kulağına bir şeyler çalınıyor, haliyle benim de. Kalın sağlıcakla.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a