banner244

80’li yıllarda hayatımızda Beta kasetlerle çalışan video oynatıcılar vardı. Daha ileri teknoloji ile çalışan VHS kasetleri kullanılmaya başlandığında insanlar ellerindeki eski video cihazları hurdacılara bir paket mandal karşılığında satıyorlardı. Sonrasında gelişen CD teknolojisi ile önce VCD, sonra sırasıyla DVD ve BlueRay gibi daha yüksek kaliteli görüntülerde film izleyebildiğimiz teknolojilerle tanıştık. Elbette, gelen her teknoloji ile de bir önceki cihaz teknoloji çöplüğünde yerini alıyordu.

Televizyonun teknolojik evrimi bile halen göz kamaştırıcı bir hızda devam ediyor. Evlerimizdeki eski tüplü, tek kanallı siyah beyaz TV’lerimizin uzaktan kumandaları bile yoktu. Zamanla televizyonların cüssesi ve görüntü kalitesi birbiri ile ters orantılı olarak gelişim gösterdi. Televizyonlar küçülüp inceldikçe görüntü kalitesi de giderek daha da net bir hâl alıyordu. Şu anda evlerdeki tüplü televizyon sayısı yok denecek kadar az. Hakeza, TV antenleri de bu süreçte benzer bir evrim yaşadı. Çatıya taktığımız 2 metre uzunluğunda antenler yerini önce oda antenlerine sonra da çanaklara, kablo yayınlarına ve hatta IPTV ve OTT gibi İnternet televizyonculuğuna bıraktı.

Tek tek saymaya gerek yok ama telefondan bilgisayara kadar hemen hemen her ürün bu süreçten nasibini aldı. Teknolojinin son kurbanı ise ilk kez 1800’lerin sonlarında ticari olarak Marconi tarafından kullanılmaya başlanan radyolar olacak. FM bandından analog olarak yayın yapan radyolar 2016’dan itibaren dijitale dönüşürken 2017’den sonra ev ve araçlarındaki radyoları yeni nesil cihazlarla yenilemeyenler İnternet radyolarından başka radyo kanallarını dinleme şansına sahip olamayacak.

Pek çok eski teknoloji hızlı bir şekilde tarih olurken evlerimizdeki cihazları bir şekilde elimizden çıkarıyoruz. Şu anda antikacılarda bir zamanların efsane müzik çalar cihazları olan gramofon ve pikapları yüksek ücret karşılığında satın alabilirsiniz. Benzer bir şekilde, artık ihtiyacımız olmadığı için çöpe attığımız ya da elimizden çıkardığımız radyo vb. cihazlardan hayatta kalmayı başaranları insanların yakın gelecekte dekoratif amaçlarla satın almak için oldukça yüksek meblağlar ödeyeceğinin farkında mısınız peki? O yüzden de eski teknolojilerden bir kısmını eğer imkânınız varsa evinizin bir köşesinde hatıra olarak saklamanızı tavsiye ediyorum.

Sevgiyle Kalın!

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a