banner241
banner237
banner203

Sezgi Kırıt davasında  şok karar!

2009 yılında evinden ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan ve cesedi Isparta'nın Gönen ilçesine bağlı Kocatepe köyünde bulunan Sezgi Kırıt'ın Antalya İstinaf Mahkemesi'nde görülen davasında karar verildi. Mahkeme heyeti daha önce yerel mahkeme tarafından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21'er yıl hapis Osman Küçük ile Mehmet Mutlu Kurtlar'un yanı sıra 28 yıl hapis cezası verilen Emine Karpi'nin gözetim ve tutuklulukla geçen süreleri cezalardan mahsup edilerek beraatına karar verdi. Kırıt ailesinin avukatı Sibel Önder mahkemenin kararını "Hukuk çoktan öldü biz bugün cenazesini kaldırıyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

Sezgi'nin hesabını soramadık

Sezgi Kırıt'ın birden fazla erkeğin tecavüzüne uğradığını ve işkenceye maruz kalarak öldürüldükten sonra Isparta'da bir çiftliğe atıldığının altını çizen Önder, "Bugün Antalya Bölge Adliyesi'nde adaleti aradık. Adaleti bulabildik mi hayır. Bugün mahkeme sanıklar için birer yıl verdi, sadece birer yıl. Hukukun adaletin öldüğü bir gündeyiz. Bütün delillerin olmasına rağmen, bütün işleyişe rağmen tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Bugün biz Sezgi Kırıt'ın hesabını soramadık, bu da bize dert olsun" dedi.

Bugün adalet öldü

Dosya içerisinde ki tüm verilere baktığı zaman sanıklardan bir tanesinin 16 tane suçu olduğunu ve bunların hepsinden beraat aldığını söyleyen Önder, "Suç potansiyeli yüksek insanlar bugün aramızda dolaşıyor. Sayın başkan yerel mahkemenin vermiş olduğu sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis artı 28 yıla istinaden buradaki savcının iki kere ağırlaştırılması talebini reddetti. Cinayet hususuna hiçbir şekilde girmedi. Sezgi Kırıt'ın nasıl öldüğü, öldürüldüğüne dair hiç bir cevap bulamadı Türk adaleti, adalet bugün mülkün temeli olamadı. Adaletin de mülkün de yeri yerinden oynadı. Bugün adalet yıkıldı, adalet öldü" ifadelerini kullandı.

Aile vekalet ücreti ödeyecek

Mahkemenin sanıklar hakkında ki beraat kararının yanı sıra müvekkillerine vekalet ücreti ödenmesi yönünde de hüküm tesis edildiğini belirten Önder, "Kızını kaybettiğine mi yansın, kızını ketledenlere birde üstüne para verdiklerine mi yansın. Ben cübbemden, aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum.  Bu insanlara ödül verdiler, bizim onlardan özür dilememizi istediler. Bugün Sezgi Kırıt'ın hesabını soramadık, herkese dert olsun. 15 yaşında ki bir kızı kaçırıp öldürdükten sonra yıkamalarını kendileri beyan etmelerine rağmen sanıkların beratlarına karar verildi. Katiller aramızda çocuklarınıza sahip olun" şeklinde konuştu.

Yargıtay'a taşınacak

Davaya müdahil olan KADEM avukatı Pınar Hacıbektaşoğlu ise, sanıkların ceza almaması için hiçbir engel olmadığına dikkat çekerek, "Buradan herkesin vicdan adaletine sesleniyorum. Bu sanıkların mahkumiyetine engel hiçbir şey yoktu. Biz bugün hukukun ve adaletin tecellisini istiyorsak, gelip bu adliyedeki dosyalara lütfen gelip bir bakın. Bu davada mahkumiyete engel tek bir şüphe varsa, biz bu davada sanıklardan özür dileyeceğiz” diye konuştu. Açıklamanın ardından tekrar söz alan avukat Sibel Önder, davayı Yargıtay’a taşıyacaklarını, buradan da sonuç alamamaları halinde AİHM’ye kadar gideceklerini sözlerine ekledi.

Ramazan BOZCA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a