banner244

Belediyeler, beldenin ve belde halkının yerel ölçekte medeni ve ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulmuş kamu tüzel kişileridir.

Ülkemizde, belediyelerin görev ve yetkileri Kanunu’nda düzenlenmiştir. Söz konusu Kanun’da belediyelerin birçok görevi sayılmaktadır. Ancak, daha sonra çıkarılan kimi kanunlar ile bu görev ve yetkilerin bir kısmı merkezi idareye aktarılmış ve her ne kadar Belediye Kanunu’nda belediyelerin kuruluş amacı “yerel mahiyette medeni ve ortak ihtiyaçların karşılanması” olarak öngörülmüşse de, ekonomik ticari ihtiyaçlar kapsam dışı kabullenilmiştir.

Günümüzde belediyeler sadece yol, su, park, imar, planlama gibi çalışmalarla yetinmemektedir. Belediyelerin sosyal ve kültürel alanlarda yoğunlaşmaya başlayan çabaları, günümüzde “sosyal belediyecilik” anlayışını ön plana çıkarmıştır.

Antalya’da belediyelerin halka dokunan projeleri olmuştur. Beğenen var, beğenmeyen var, bir de beğenip de beğenmeyenler. Beğenmeyen beğenmediğini açıkça ifade edebilirken, edemeyeler de çoğunlukla. Nedeni sizce ne olabilir, siyasi. Bizim, sizin belediyesi ayrımı. Bu ne biliyor musunuz çekememezlik. Günümüzde sosyal paylaşım ağlarını kullanmayanımız çok azdır sanırım. Aile, akraba, arkadaş ve dostlarımızla bu ağlarda buluşuyoruz. Siyasi düşünceleri farklı olanlar var. Tam takipçiyiz. Belediyenin güzel bir projesinde fotoğraf çektiriyor ve paylaştığınızda beğenmeyenlerin sayısının beğenilenden haliyle çok fazla oluyor ki hissedebiliyoruz. Boğaçayı Projesi, resmi açılışı yapıldıktan sonra ilk kez adım attım, hayran kaldım. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in vizyon projelerinden birisi olan projede birçok kimse gibi ben de fotoğraf çekindim ve sosyal ağımda paylaştım. Sayfamda yer alan 2 bin kişinden çok çok azı bu paylaşımı beğenebildi. Nedeni ne biliyor musunuz, Sayın Menderes Türel ve ekip arkadaşlarının o güzel projeyi Antalya’ya kazandırmış olması. Beğenmeyin, beğenenler sizlerden kat kat daha fazladır diyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a