banner244

Aranızda okuyanlar, duyanlar vardır mutlaka Kaş’ta bir olay gerçekleşmiş. Çok acı bir olay.

Genç bir kız babası tarafından banyo yaparken fotoğrafları çekilerek istismar ediliyor ve bunu öğretmenine anlatıyor. Öğretmeninin olanları yaz demesi ile mektubu kullanarak her şeyi anlatıyor.

Çocuklar anne karnında tanımaya başlıyor anne babalarını. Annesinin yediği şeyler ile beslenmiyor sadece yaşadığı duyguları da alıyor. Babasının sesini de duyuyor ve tanıyor. Doğduktan sonraki dönemlerde ise anne ve baba kavramı bakımı veren, sevgi gösteren kişiler dışında kahraman kişi de oluyor.

Özellikle kız çocukları için babalar gelecekteki eş seçimine sebebiyet verecek kadar etkililer, önemliler. Dış dünyada güvenli hissetmenin adımıdır baba ile olan bağ. Hakkımızı koruyabilmek için sahip olduğumuz cesaretin temelidir baba. En güvenilen limandır. Koşulsuz şartsız kabul eden kişidir. İhtiyaçlarına ulaşmanda destekçindir. Tek başına mücadele etmeyi örnek aldığındır baba. Baba babadır ya! Sizin babalıktan anlayışınıza göre. En kötü baba bile babadır!

Şimdi düşünüyorum da babası tarafından istismara uğramış evlatlarımızı; babana bile güvenme dedikleri bu olmamalıydı. Bu çok ağır oldu onlar için. Genelleme yapılmayacak kadar kötü, yaşamayanın travmayı anlayamayacağı kadar da derin. Her bu tarz bir haber okuduğumuzda gözlerimiz dolacak kadar üzücü.

Babana güvenemiyorsan kime güvenebilirsin ki hayatta! Elin kolun eksik gibi değil de kökün sarsılmış gibi. Yürekte afetler olmuş gibi. Hayal kırıklığı, korku, suçluluk duygusu, üzüntü hepsi bir arada. Kim kapatabilir ki bu derin yarayı? Kim ne ile geçirebilir acını!

Ama sen üzülme, sen utanma güzel kızım. Olan senin ayıbın değil. Utanacağın, kafanı önüne eğeceğin bir olay değil.  Suçluluk duygusu kalmasın sende.  Senin suçun olamaz bu. Bu insanlık ayıbı. Bu bir hastalık. Küçücük bedenlerden yararlanmayı isteyecek türden bir hastalık.

Sense çok iyi bir savaşçısın. Tüm o iğrençliklere rağmen kendini korumaya çalışan, çıkış yolu arayan kendi hikayesini kendi yazacak, kendi ihtiyaçlarını kendi kazanacak, tek başına ayakta durabilecek harika bir insansın. Sen bu adımı attın. Kendine güven kızım. Derin yaran kapanacak.  Beni duyarsan, olur da okursan, ben yanındayım, psikolojik desteğini sağlayacağım canım kızım.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a