banner244

Yerel seçim tarihi yaklaştıkça kazanların her daim fokur fokur kaynadığı Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki hareketlilik de artıyor. Özellikle Büyükşehir adaylığı noktasında Antalya CHP birkaç parçaya bölünmüş durumda...

Başkan adaylarının nasıl belirleneceği hala muamma…

Ön seçim yapılacak mı, yapılacaksa nerelerde ve hangi yöntemle yapılacak belli değil. Çeşitli söylentiler dolaşıyor olsa da kimse net bir şey söyleyemiyor…

Büyükşehir için haftalar, hatta aylar önceden ortaya çıkan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e önceki gün Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da eklendi. Daha önce, “Her iki tarafa da (Muratpaşa ve Büyükşehir) aday adayı olabilirim” diyordu, önceki gün Büyükşehir’de karar kıldığını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde meslektaşım Uğur Keskin’le program yaptığımız Kanal V’de konuğumuz olan Milletvekili Çetin Osman Budak da, “Parti yönetimi ne görev verirse, partilim neyi takdir ederse seve seve hazırım” diyerek adaylığa göz kırptı. Budak, “Ön seçim yapılırsa ön seçime girmeyi düşünürüm” sözleriyle iddiasını da ortaya koydu. Yani şimdilik Büyükşehir için bu 3 isim telaffuz ediliyor.

 

Ancak bunlardan özellikle Muhittin Böcek’in tavrı oldukça ilginç. Böcek en başından beri “Ben aday adayı olmam, aday olurum” diyordu. Son zamanlarda bunu daha ileriye götürdü. Geçtiğimiz günlerde bir haber sitesine yaptığı açıklamada “Adaylığım 15 Ekim’de açıklanır” diyerek tarih bile verdi. Oysa CHP’nin yerel seçimle ilgili bir takvimi var. Bunu CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul da açıkladı, bizim programa katılan Çetin Osman Budak da. Bu takvime göre, 19 Ekim’e kadar adaylık başvuruları alınacak. Ardından aday belirlemede hangi yöntemin kullanılacağına karar verilecek.

 

Peki takvim böyle iken Muhittin Böcek niye böyle bir açıklama yapıyor?

İşte son günlerde tüm CHP’lilerin cevabını aradığı soru bu…

Kimi CHP’lilere göre Böcek, genel merkezden adaylık garantisini bir şekilde almış. Bunun şekliyle ilgili bir takım söylentiler var ama ağır suçlamalar olacağı için burada yer vermek istemiyorum. Zaten CHP kulislerinde konuşuluyor, bilen biliyor. Diğer bir kesime göre ise Böcek, seçim takvimi açıklanmış olmasına rağmen 15 Ekim tarihini vererek CHP Genel Merkezi’ni tehdit ediyor. Bir nevi aba altından sopa gösteriyor. “Bakın beni aday yapmazsanız AK Parti’ye giderim” diyor…

Aslında CHP dışındaki kamuoyunun da merak ettiği bir husus bu. Haftalardır her mahfilde “CHP’nin adayı benim” diyen, saha çalışması yapan, ilçeleri dolaşan Muhittin Böcek, aday yapılmazsa ne yapacak? Kimi CHP’lilerin öngördüğü gibi parti mi değiştirecek. Yoksa ‘Sağlık olsun, genel merkez kimi takdir ettiyse ardına düşer bir nefer gibi çalışırım. Bana da nereyi uygun görürlerse orada olurum’ mu diyecek?

Bu arada, senelerdir CHP’ni kalesi durumunda olan Muratpaşa ve Konyaaltı başkanlarının Büyükşehir’e yönelmesi, bu ilçelerde aday adayı enflasyonu yaşanmasına da yol açacak. Daha şimdiden onlarca isim kulislerde dolaşıyor. Özellikle iktidar ve muhalefet partisi arasındaki oy makasının bir hayli fazla olduğu Konyaaltı’na ilişkin pembe rüyalar gören bir hayli isim mevcut. Bunlardan en çok öne çıkanlardan biri Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç. Genç başkanın Konyaaltı adaylığı için el altından bir anket yaptırdığı filan da konuşuluyor.

Demem o ki, CHP’de sular her geçen gün biraz daha ısınıyor. Kaynama noktasına şurada az bir zaman kaldı. Böcek’in “Adaylığım açıklanacak” dediği 15 Ekim’de Ümit Uysal da aday adaylığı başvurusunu yapacak. Yani özellikle 15 Ekim heyecanla bekleniyor.

Bakalım ne olacak?..

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a