banner244

Antalya CHP’de sular iyice ısındı. “Büyükşehir adayı kim olacak?” tartışmaları aldı başını gidiyor. Partinin büyük bir bölümü Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Büyükşehir için vize aldığını düşünüyor. Böcek de bunun doğru olduğuna inandırmak için sosyal medya hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile çektirdiği bir fotoğrafı paylaşarak, “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile Antalya’mızı ve 19 ilçemizi konuştuk” diye yazdı.

Diğer yandan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın da adı büyükşehir adayları arasında geçiyor. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Uysal, yuvarlak cümleler kurarak, “Partim beni nereden aday gösterirse çalışırım” mealinde açıklamalar yaptı. Ancak her an teklif gelecek gibi de çalışmayı elden bırakmıyor.

Malumunuz daha önce Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın da adı büyükşehirde anılıyordu. Ancak o konu hepten kapandı ve Budak, milletvekili olarak devam edecek. Bu duyumu çok sağlam yerlerden teyit ettim.

Peki Böcek’in mi yoksa Uysal’ın mı şansı daha yüksek?

Açık konuşmak gerekirse gördüklerim, duyduklarım Ümit Uysal’ın daha şanslı olduğunu gösteriyor. Böcek’in ANAP kökenli olduğunu vurgulayan parti tabanından gelenlerin büyük bir bölümü neredeyse partinin her kademesinde görev almış olan Uysal’a daha sıcak bakıyor. Yine sol, sosyalist kesimden gelenler Uysal ismini zikrediyor. Hatta bunun için basın toplantısı düzenleyip Ümit Uysal’ı işaret eden demeçler verdiler. Bu dernek ve sendikaların Ümit Uysal lehine dosya hazırlayıp genel merkeze yolladığı bile dile getiriliyor.

Yine CHP’nin 5 Antalya milletvekilinin üçü Ümit Uysal, ikisi Muhittin Böcek diyor. Hangi milletvekilinin hangi muhtemel adayı desteklediğinin adını vermeye gerek yok. Zira görünen köy kılavuz istemiyor.

Tabi benimki bir analiz. Yazdığım gibi bir senaryo gerçekleşir mi onu zaman gösterecek. İki ismin de siyasetteki tecrübesi çok. Hangisi aday gösterilirse gösterilsin en iyisini yapacağına inanıyorum. Ancak birbirleri için çalışırlar mı işte o konuda şüphelerim var.

CHP’de tartışılan bir başka konu da ön seçim. Partinin büyük bir çoğunluğu ön seçim istiyor. Ancak belediye başkanlarının belirlenmesinde böyle bir şey olmayacak. Bu da net olarak ortaya çıktı. Meclis üyelerinin ise ön seçimle belirlenebileceği konuşuluyor. Bunun için de yetkinin İl Başkanı Ahmet Kumbul’a bırakılacağı konuşuluyor. Birçok platformda ön seçim isteğini dile getiren Kumbul’un Büyükşehir, Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı için ön seçim yapma talimatı vereceği kulağımıza geliyor.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a