Reklam
Reklam

Çalışanların alacaklarını ödememiş

Maaşını eksik ödediği işçilerinin, Paksoy’un firması hakkında icra takibi başlattığı ortaya çıktı

Çalışanların alacaklarını ödememiş

Maaşını eksik ödediği işçilerinin, Paksoy’un firması hakkında icra takibi başlattığı ortaya çıktı

Çalışanların alacaklarını ödememiş
07 Temmuz 2019 - 16:41

Sosyal paylaşım sitesi facebook.com’a girenler, Ahmet Paksoy adına bir hesap açıp bu hesaptan 10 Kasım 2014 günü bir yazı paylaşmıştı. Yazıda Ahmet Paksoy’un iş yaşamında ‘çalışanlara ücretlerini ödemeyerek kul hakkı yediğine’, ‘ticaret hayatına’ ve ‘toplum içindeki davranışlarına’ dair birçok suçlama, itham ve iddiaya yer verilmişti. O dönem durumu fark eden Paksoy, kendi ismiyle açılan hesabın sahte olduğunu duyurmuştu. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Kahkeciefendi Kahve ve Kurabiye markasının bağlı olduğu Falez Pasta firmasının sahibi ünlü iş insanı CHP’li Ahmet Paksoy ardından iddiasına göre adliyenin yolunu tutmuştu. Konuyla ilgili haber 13 Kasım 2014 tarihinde Akdeniz Manşet gazetesinde “Sahte hesap mağduru oldu” başlığıyla yer almıştı.

‘Hakkı olan gelir söyler’

CHP’li Ahmet Paksoy o dönem yazılan itham, suçlama ve çalışanların maaşını ödemediği iddiaları için “Şu anda siyasi bir kimliğim yok, yönetici değilim. Sadece Deniz bey (Deniz Baykal) ile hareket eden bir insanım. Bunu herkes bilir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da bilir. Ben sosyal demokrat yapıya sahip bir insanım. Önce ‘insan hakkı’ derim. Önce insana değer veren bir insanım. Ama birisi bir iddia ortaya atıp çekiliyorsa o zaman düşünmek lazım. Bunu siyasi amaçlarından dolayı, yaralama adına kullanmak bence çok büyük şerefsizliktir. Bunu bu kadar net söylüyorum. Bende geçmişte hakkı olan varsa gelir söyler, çözüyor musun çözmüyor musun diye. Ben de çözerim. Hiçbir yalan yanlışın yanında olmadım. Bunu insanları yıpratmak adına yapmak şerefsizliktir, onursuzluktur, kişiliksizliktir. İki avukatım var ikisi de adliyede. Yapılacak bir şey varsa yapacaklar. Ben bu lekeyi kabul etmiyorum, tertemiz şeffaf bir insanım. 4 çocuklu bir aile babasıyım. Bizim birçok insanda hakkımız hukukumuz kaldı, hala da var” demişti.

‘Çözerim’ demiş çözmemiş

O dönem “Ben de geçmişte hakkı olan varsa gelir söyler, çözüyor musun çözmüyor musun diye. Ben de çözerim. Hiçbir yalan yanlışın yanında olmadım” diyen sosyal demokrat iş insanı Ahmet Paksoy’un; çalışanlarının hakkını ödemediği ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre Ahmet Paksoy’un Falez Pasta Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şirketini yaşlı annesi Zeynep Paksoy’un üzerine yaptı. Mal varlığı ise kendi üzerinde bulunmuyordu. İddiaya göre Paksoy ‘ödeyeceğim’ dediği bu paraları ödemek yerine önce çalışanları oyaladı, çalışanlar alacaklarında ısrarlı olunca bir süre sonra ise kendilerine telefonda ağır sözler sarf etti. Çalışanlar Dilek Korkut ve Ümmüşen Çakır da bunun üzerine adliyeye başvurdu.

Çalışanlar mağdur oldu

Bu başvuru sonrası işçi alacakları için öncelikle arabulucuya gidildi. Mayıs 2018’de arabulucuda anlaşmaya varıldı. Paksoy, annesi adına vekaleten arabuluculuk belgelerini imzaladı. Çalışanların alacaklarını taksitler halinde ödemeyi taahhüt etti. Ancak iddiaya göre bir yıldır bu ödemeleri yapmadı. Bunun üzerine çalışanlar da arabuluculuk belgeleriyle beraber Sulh Hukuk Mahkemesinin yolunu tuttu. Şirketin arabuluculuk tutanağında taahhüt ettiği ödemeleri yapmadığı belirtti. Mahkemeden, arabuluculukta icra edilebilirlik şerhi kararı aldı. Ancak buna rağmen Paksoy’dan bu para tahsil edilemedi. Şahsın üzerinde gözüken iki aracına, POS cihazlarına vb. icra işlemi yapıldı. Ancak işçiler, sosyal demokrat çizgideki Ahmet Paksoy’un ödeme yapmamasından dolayı mağdur oldu. Baykal’ın en yakınındaki isimlerden biri olan CHP’li iş insanı Paksoy’un üzerinde çok mal varlığı olmadığı, şirketin annesinin üzerinde bulunduğu, üzerine kayıtlı gayrimenkul olmadığı, özellikle İstanbul ve Ankara'da devlet alacaklarından oluşan borçlarından dolayı hakkında birçok haciz kararı olduğu, bu nedenle çalışanların paralarının tahsilatının yapılamadığı öğrenildi.

Şükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum