Reklam
Reklam

ÇED raporu kabul edildi

Kayseri-Antalya Hızlı Tren Projesi start alıyor

ÇED raporu kabul edildi

Kayseri-Antalya Hızlı Tren Projesi start alıyor

ÇED raporu kabul edildi
11 Temmuz 2019 - 15:38

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu Projesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED raporunu onayladı. 9,7 milyar TL maliyetli projenin 4 yıl sürecek inşaatına başlanması bekleniyor

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ve son şekli verilen Manavgat, Serik ve Aksu ilçeleri bölümü için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu ve kabul edildi. Komisyonun sonuçlandırdığı ÇED raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 30 Mayıs tarihinde 10 gün halkın görüşüne açıldı. Bakanlık, halktan gelen görüşler ışığında son şekli verilen rapora 10 Temmuz tarihinde olumlu görüş bildirdi. Onaylanan ÇED Raporu Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce halka duyuruldu.

Maliyeti 9,7 milyar TL

4 kesimden oluşan ve toplam uzunluğu 607+566,37 km olan projede değişikliğe gidildi. Tünel, köprü ve viyadük sayıları artırıldı. Son şekli verilen projede 66 tünel, 62 köprü, 24 viyadük, 102 üst geçit, 391 alt geçit, 5 istasyon ve 8 adet siding yapılması planlandı. Proje güzergahında Antalya, Seydişehir, Konya, Aksaray ve Avanos olmak üzere 5 noktada şantiye alanı belirlendi. Projede Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin talepleri doğrultusunda; Yukarıkocayatak Mahallesi’nde ileride yük taşımacılığına hizmet vermesi amacıyla ‘Yukarıkocayatak Hal Sahasının’ yanında 1 adet siding planlandı. Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu Projesi 4 kesim halinde ihale edildi. Proje kesimleri; Manavgat-Seydişehir (Seydişehir-Antalya) Kesimi, Konya-Seydişehir Kesimi, Konya-Aksaray Kesimi, Aksaray-Kayseri Kesimi. Dev proje 9.7 milyar TL’ye tamamlanacak.

Umut ÖZEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum