banner153
banner192
banner203

Balkanların en güzel ve ucuz şehirleri

 Tarihi ve doğal güzelliklere, sahili ile denizine varana dek eşi benzeri bulunmayan kasaba, köy ve merkezlere sahip olan bölge, imkan buldukça keşfedilmesi gereken yerleri içerir. Peki, Balkanlara gidildiğinde görülmesi gereken şehirler hangileri? Henüz tatilinizi planlamadıysanız bu konu ile alakalı aşağıda bazı fikirleri sizlere sunmuş bulunmaktayız. Değerlendirdiğiniz vakit pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz. Eğer kendi rotanızı kendiniz belirlemeyecekseniz, indirimli Balkan turları için tıklayabilirsiniz.

Belgrad, Sırbistan

Modern yaşamla birlikte tarihi kültürün de ön planda tutulduğu Belgrad şehri hem ülkenin başkenti olma özelliğini taşırken hem de gecesi ve gündüzüyle ayrı güzellikleri barındırmasından ötürü de Avrupa’nın en renkli şehirlerinden biri olarak adlandırılmaktadır. Tatil rotanız Balkanlar yönüne çevrildiğinde kesinlikle uğrak yerlerinizden biri olmalıdır.

Budva, Karadağ

Ortalama 14 binlik nüfusa sahip olan şehir küçük ama muhteşem güzelliği içeren bir sahil şeridini barındırır.  Gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile her yıl yerli yabancı sayısız turiste ev sahipliği yapmaktadır. Orta çağdan kalma tarihi mirasına bugüne kadar sahip çıkan şehrin bambaşka atmosferini yaşayabilir, aynı zamanda tertemiz denizinde güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Ohrid, Makedonya

Avrupa’daki göller arasında en derin ve en eski geçmişe sahip olan Ohri etrafına konumlanan şehir, ortalama 60 milyonluk nüfusa sahip olup, bu nüfusun çoğunu Makedonlar ile Arnavutlar oluştururken bölgede fazlaca da Türk yaşamaktadır. Resmi dili Makedonca olan Ohrid şehrinde aynı zamanda ikinci ve üçüncü dil olarak Türkçe ile Arnavutça kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu şehre gittiğinizde çok fazla yabancılık çekeceğinizi söyleyemeyiz. Ohri gölü Unesco tarafından korumaya alınmış olağan üstü güzelliğe sahip bir yer olarak görülmeye değerdir. Ayrıca şehirde sayısız tarihi yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Dubrovnik, Hırvatistan

7.yüzyılda Adriyatik denizi kıyısında kurulduğu bilinen şehir tam anlamıyla orta çağ şehridir diyebiliriz. Görenlerde hayranlık uyandıracak tarihi eserlere sahip olan şehir, denizi ve doğası ile de turistler açısından oldukça popüler bir bölgedir.

Sofya, Bulgaristan

Balkan Yarımadası’nın tam merkezinde konumlanan şehir Bulgaristan’ın en eski yerleşim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda ülkenin en büyük şehri özelliğini de taşımaktadır. Geniş bir tarihi birikime sahip olan şehir, tarihi kültürüyle turistler tarafından oldukça fazla dikkat çekmekte ve her yıl yoğun ziyaretçi kabul etmektedir. Tarih tutkunları için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

 

Her ülkede olduğu gibi yukarıda belirttiğimiz ülkelerin popüler şehirlerinde de her bütçeye uygun konaklama, yeme ve içme mekanları bulunmaktadır. Deniz, doğa ve tarih içerikli bir tatil yapmak isterseniz kuşkusuz Balkanlar sizler için en ideal destinasyonlara sahiptir. Kendi imkanlarınızla bu şehirlere ulaşabileceğiniz gibi tur şirketlerinin organizasyonlarına da dahil olabilir, Balkanlar’ın en gözde yerlerini görme imkanına erişebilirsiniz. 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner212