banner244
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektronik ticaretin önemi her geçen gün büyüyor. Artık işyerleri sanal ortamlarda açılıyor. Çoğu firmanın web sitesi, sosyal medya hesapları mevcut. Sanal ortamda firmalar kendi  tanıtımlarını yaptığı gibi sipariş alıp ürün satıyorlar. Satışlar yurt genelinde hatta yurt dışı bile oluyor.   
Tüketicilerin oturduğu yerde alış veriş yapması, zaman kazanma, fiyatları mukayese etmesi gibi nedenlerle elektronik ticaretin büyüyerek devam edeceğini gösteriyor.
Peki, satışlarını e-ticaret yoluyla yapanlar nelere dikkat etmeli? 

BELGE DÜZENİ
 
Temel husus işyerlerinde yapılan satışlarda belge düzeni ne ise elektronik ticaret yapanlarda aynı belgeleri düzenlemek zorunda. 
Vergi Usul Kanunu’nun 231. maddesinin 5. fıkrası uyarınca mal teslimi veya hizmet ifası yapıldığı tarihten itibaren azami 7 gün içinde fatura düzenlenmelidir. Vergi Usul Kanunu’nun  230’uncu maddesinde ise faturada en az aşağıdaki bilgilerin bulunması gerektiği belirtilmiştir:
1. Faturanın düzenlenme tarihi, seri ve sıra numarası,
2. Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası,
3. Müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası,
4. Malın veya işin nevi, miktarı, fiyatı ve tutarı,
5. Satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarası
385 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile  “Kapıdan veya Mesafeli Sözleşme Düzenlenerek Yapılan Satışlarda İade İşlemlerinde Belge Düzeni” ile ilgili bölümünde e-satışlarda meydana gelen iade işlemlerinde belge düzenine ilişkin ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacıyla bir düzenleme yapılmıştır. 
e-Satışlarda, malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması şarttır. 
Bununla birlikte; söz konusu e-satışların irsaliyeli fatura ile yapılması da mümkündür. e-Satış faturalarının irsaliyeli olarak düzenlenmesi halinde, en az üç örnek olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

e-ARŞİV FATURA KULLANMAK ZORUNDA OLANLAR
İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzerinde olan mükellefler, ilgili hesap dönemine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği tarihi takip eden hesap döneminin başına kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadırlar. 
e-Arşiv uygulamasına geçiş yapan mükellefler, 433 Sıra No.lı VUK Genel Tebliğinde yer alan düzenlemeler uyarınca internetten yaptıkları satışlara ait e-arşiv faturalarını elektronik ortamda iletmek ve söz konusu faturalarda gösterilmesi istenen bilgilere yer vermek zorundadır. e-arşiv faturalarını elektronik ortamda iletmek ve söz konusu faturalarda gösterilmesi istenen bilgilere yer vermek zorundadır.

İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN SATIŞLARDA YAZARKASA KULLANIMI
      
Satışların sadece  internet üzerinden gerçekleştirilmesi, işyerinde herhangi bir tahsilat yapılmaması, tahsilatların tamamının banka aracılığıyla veya elektronik yolla yapılması halinde Vergi Usul Kanunu uyarınca fatura ve perakende satış fişi düzenlenmesi şartıyla ödeme kaydedici cihaz kullanılması zorunlu değildir.
 
e-ticaret yapanlar ürünlerin karşılığı tahsilatı banka hesaplarına havale, eft, pos cihazları ile yada kapıdan ödeme yöntemi ile yapılmaktadır. Bu durumda satışların yapıldığının ispatı kolaylıkla yapılabilmektedir.
e-ticaret yapanlar satışlarında Vergi Usul Kanunu hükümlerine riayet etmek zorundadır. Aksi halde yüklü VERGİ ve CEZALAR ile karşılaşmak kaçınılmaz olur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Avatar
attila 11 ay önce

Üstad, E Ticaret yapan işletmelerin, ETBİS e üye olma zorunluluğu var mıdır

banner20

a