banner153
banner230
banner203

Coğrafya ve  felsefe tepkisi

Eğitim-İş Şube Başkanı Fatin Iltar, coğrafya ve felsefe derslerinin önemsizleştirmeye çalışıldığını belirterek imza kampanyası başlatacaklarını duyurdu.

YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın coğrafya ve felsefe derslerini önemsizleştirmeye çalıştığını söyleyen Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “12 Ekim 2017 tarihinde açıklanan YKS ile YGS’nin kalkmasıyla sosyal ve fen bilimleri testleri de kaldırılmıştır. Ardından gelişen süreçte tarih dersinin sınavda yer almamasıyla ilgili olarak kamuoyunda oluşan haklı tepki sonucunda, tarih dersi 19 Ekim 2017 tarihinde yapılan değişiklikle Edebiyat-Coğrafya 1 sınavına dahil edilmiş ve sınavın ismi de Edebiyat-Sosyal Bilimler 1 olarak değiştirilmiştir” dedi.  Değişen durumla iki senedir seçmeli tarih dersi görmeyen ve eşit ağırlıklı sistemde sınava hazırlanan öğrencilerin seçmeli tarih dersinin sorularını da çözmesinin zorunluluk haline geldiğini hatırlatan Iltar, “Yani denilmiştir ki, eşit ağırlıklı sınıflarda okuyan öğrenciler, iki senedir seçmeli tarih dersi almamış olabilir ama sınavda çözmek zorundadırlar. Sosyal Bilimler testinde sorulması daha bilimsel-mantıklı olan tarih dersinin, Edebiyat-Coğrafya 1 sınavına aktarılması ile coğrafya dersinin soru sayısı 12’den 6’ya indirilmiş, böylelikle bir yanlıştan başka bir yanlış doğmuş ve bilimsel eğitim vizyonundan biraz daha uzaklaşılmıştır. Coğrafya kıyımıyla beraber de özel sektörde işsiz kalan, okullarda norm fazlası durumuna gelen ve atama bekleyen öğretmenlerin büyük bir kısmının coğrafyacılar olması kaçınılmaz hale getirilmiştir” diye konuştu.  

 

İmza kampanyası

Iltar, tüm bilim dallarının doğmasını sağlayan; sormayı, sorgulamayı, düşünmeyi öne koyan bir disiplin olan felsefenin de lise çağındaki gençlerden koparılmasının içler acısı bir durum olduğunu aktardı. Iltar, “Sınavda yer tutmayacağı için, yarış atı gibi yarıştırılan gençlerimizin çalışma yoğunluğunu soru sayısı bakımından yüksek derslere odaklayacağı ve felsefeyi görmezden gelmek zorunda kalacağı açıktır. Neden-sonuç ilişkisi kurmayı; şüphe etmeyi; hak, özgürlük, eşitlik, adalet, demokrasi, barış, varlık gibi birçok konuda çalışan bir disiplin olan felsefenin, YKS vesilesiyle önemsizleştirilmeye çalışılması kabul edilemez. Felsefe dersinden 58, psikoloji dersinden 59, sosyoloji dersinden 60, mantık dersinden 53 kazanımın, toplamda 4 ayrı branş ve 230 kazanımdan sorulacağı belirtilen soru sayısı ve ilişkilendirildiği puan türleri bilimsellikten, gerçeklikten uzak olduğu gibi maalesef plansızlığın da açık bir göstergesi olmuştur. 2017 YGS’de felsefe soru sayısı 8, LYS’de sosyoloji, psikoloji ve mantık derslerinden sorulan soru sayısı ise 24’tür. Toplamda 32 sorudan 12 soruya indirgenmiş felsefe grubu soru sayısı, 2018-2019 öğretim yılıyla 10. sınıflarda da zorunlu olacak olmasıyla beraber düşünüldüğünde açıklanması mümkün olmayan bir durum ortaya çıkarmaktadır” şeklinde konuştu. Iltar, son olarak felsefe ve coğrafyanın itibarsızlaştırılmasına karşı imza kampanyası başlatacaklarını hatırlattı.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a