banner244

Okullarda Karne Heyecanı

2010-2011 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi nedeniyle Antalya Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Neriman-Abdurahman Bileydi İlköğretim Okulu'nda öğrencilerin heyecanlarını paylaştılar. Sınıfları ziyaret eden Bulgurlu ve Gülay, öğrencilere karnelerini verdiler.
Bu arada İl Milli Eğitim Müdürü Gülay, öğretmenlerle de bir süre sohbet etti. Gülay, 874 okulda eğitim gören 390 bin 31 öğrenci ile 18 bin 738 öğretmenin tatile girdiğini söyledi. Sadece bu öğretim yılında göçle gelen 18 bin öğrencinin yeni kayıt yaptırdığını belirten Gülay, bu nedenle derslik açığı oluştuğunu kaydetti. Antalya'da 5-6 yılda 332 okula 4 bin 693 derslik kazandırıldığını dile getiren Gülay, bunların arasında 184 okuldaki 2 bin 759 dersliğin hayırseverlerce yaptırıldığını söyledi.
Antalya'da derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalamasının 40'lardan aşağıya indiğini dile getiren Gülay, ''Artık bundan sonra öğrencilerimizi, kendini anlatan, demokrasiye sahip çıkan, küçüğünü-büyüğünü bilen, okuyan, araştıran, sorgulayan bir birey olarak yetiştirme gayreti içindeyiz'' dedi.
Son 3-4 yılda yaklaşık 40 bin insanın açılan kurslarda okuma yazma öğrendiğini belirten Gülay, ilköğretime erişim oranının da yüzde 99.8'e çıktığını kaydetti.
Gülay, ' yılında okul öncesi eğitiminde Türkiye ortalaması yüzde 23 iken Antalya ortalaması yüzde 21'di. Bugün 5 yaş grubunda Türkiye ortalaması yüzde 45 iken Antalya yüzde 85'i geçmiştir. Başarı için okul öncesi eğitime büyük önem vermemiz lazım'' diye konuştu.
Kız çocuklarının eğitimine büyük önem verdiklerine dikkati çeken Gülay, şöyle devam etti:
''Kız çocuklarımızın ilköğretimi bitirdikten sonra ortaöğretime devam etmelerinde sorun vardı. Kaş'tan Gazipaşa'ya 10 tane kız ortaöğretim pansiyonu yaptırdık. Bu sene Bakanımızın da desteğiyle kızlarımız 9. sınıfta taşımaya alındı. Bin 50 civarında kızımız taşımalı eğitimden yararlanıyor. Kız öğrencilerimizin ortaöğretime yüzde 51 olan erişim oranını yüzde 81'leri buldu. Hedefimiz yüzde yüzleri yakalamak çünkü kızların okumasına çok önem veriyoruz.''
İl Milli Eğitim Müdürü Gülay, bayan öğretmenlerin yönetici atanmalarını büyük önem verdiklerini belirterek, onlardan yönetici atama sınavlarına girmelerini istedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a