banner153
banner230
banner203

156 ülkeye rekor ihracat

BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, 2017 yılında 15 yeni, toplamda ise 156 ülkeye 1.7 milyar dolarlık ihracat yaparak hedefin üzerine çıkarak rekor kırdıklarını söyledi

 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Isparta ve Burdur'u içine alan BAİB üzerinden 2017 yılının ihracat rakamlarını ve 2018 yılındaki beklentilerini açıkladı. Düzenlenen basın toplantısına Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan ve Maden Komitesi Başkanı Ercan Akın da katıldı. Satıcı, geçtiğimiz yıl 15 yeni, toplamda ise 156 ülkeye 1.7 milyar dolarlık ihracat yaparak hedefin üzerine çıkarak rekor kırdıklarını belirtti. Satıcı, BAİB olarak, 15 ülke olan, Siera Leone, Togo, Bahamalar, Benin, Kongo, Kamboçya, Zambia, Madagaskar, Kamerun, İzlanda, Bolivya, Buhutan, Makao, Nepal, Güney Sudan’a yeniden ihracata başladıklarını ve toplamda ise 156 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti.

 

2018 yılı hedefi

Rusya pazarına ve 2018 yılı hedeflerine değinen Satıcı, 2017 yılının son döneminde Rusya krizinin etkilerinin yavaş yavaş düzelmeye başladığını kaydetti. Satıcı, “Pazarın tamamen açılması Rusya ile ihracatta önemli bir artış getirecektir. 2018 yılındaki hedefimiz 2 milyar dolar, 2023’de ise 5 milyar dolar. En çok ihracatı maden sektörü geliştirdi. 505 milyon dolarlık ihracatla kapadı. Maden sektörünü 413 milyon dolar ile yaş sebze meyve, 179 milyon dolarla kimyevi maddeler, 151 milyon dolarla kağıt ve orman ürünleri, 62 milyon dolarla demir ve demir dışı ürünler takip etti. Maden sektöründe en faza ihracat edilen ürün ise mermer oldu”  dedi.

 

En fazla Çin’e

Satıcı şöyle devam etti; “Bölgemizden en fazla ihracat 301 milyon dolar ile Çin olurken bunu 131 milyon dolarla Almanya, 80 milyon dolarla İran, 75 milyon dolarla ABD takip etti. Rusya 64 milyon dolarlık ihracat ile 5’inci sırada yer aldı.” Maden sektörünün son 5 yılda düzenli bir gelişme gösterdiğini kaydeden Satıcı, ihracat ürünü sıralamasında mermer, doğal taş, maden dışı ürünler, mineral maddeler, metal cevherleri ve mineral yakıtların yer aldığını belirtti. 2018 yılında mermer ihracatında ciddi bir artış beklediklerini ifade eden Satıcı, maden sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülkelerin ilk sırasında Çin’in yer aldığını onu ABD, S. Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya ve diğer ülkelerin izlediğini söyledi. Satıcı, yaş sebze meyvede bir önceki yıla göre ihracatın yüzde 9 artarak, 413 milyon dolara ulaştığını belirti. Domates, biber, kiraz, vişne, nar en çok ihracatı yapılan ürün grupları oldu.

 

Aday olmayacak

2018 Nisan ayında BAİB’in olağan genel kurulunun gerçekleştirileceğini de açıklayan Mustafa Satıcı, başkanlığa aday olmayacağını da söyledi. Satıcı, “İhracatımıza katkı sunacak yeni arkadaşlarımıza bayrak teslimi yapacağız” dedi.

 Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a