banner153
banner230
banner203

Anneler günü için 42 milyon çiçek

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (OAİB), nisan ayındaki genel kurulunda seçilen yeni yönetim kurulu, sektörün hedefleri, sorunları ve 13 Mayıs'ta kutlanacak Anneler Günü'ne ilişkin hem dış hem iç pazara yönelik rakamları değerlendirdi. OAİB'in yeni başkanı seçilen İsmail Yılmaz, bu yıl 13 Mayıs’ta kutlanacak Anneler Günü’nde 35 ülkeye 42 milyon dal kesme çiçek gönderdiklerini belirterek, bunun da 6 milyon 700 bin dolarlık gelir sağladığını sözlerine ekledi. 24 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurul toplantısında, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanlığına 4 yıllık dönem için seçilen İsmail Yılmaz, birlik tarihinde ilk kez bir kadın adayın yönetime girdiğini ifade etti. Yılmaz, birliğe soğanlı bitki, çelenk, dış bitki ve kesme çiçek bölümünden yöneticileri aldıklarını söyleyerek, yeni yönetimin sektöre hayırlar getirmesini diledi.

35 ülkeye 42 milyon dal

İsmail Yılmaz, Anneler Günü’nün bu yıl 13 Mayıs’ta kutlanacağını ifade ederek,  “Yaklaşık 35 ülkeye 42 milyon dal kesme çiçek gönderdik. 6 milyon 700 bin dolarlık gelir oldu. Ama bu sadece ihracat ayağı. En az bu kadar da iç piyasaya oluştu. Satışlarda İngiltere, Özbekistan, Almanya, Hollanda ağırlıkta. Bu yıl 54 milyon dolarlık gelire yükseldik, geçen yıl aynı döneminde 40 milyon dolardı. Yüzde 35’e yakın ihracat artışı oldu” dedi.  İhracatı arttırmak için toplantılar yapacaklarını anlatan Yılmaz, “2017 yılında birliğin 85 milyon dolarlık ihracatı olmuştur. Hedefimiz bu rakamı yılsonunda 125 milyon dolara çıkarmaktır. İhracatı artırmak için çeşitli arkadaşlarla toplantı yapacağız. Organize tarım bölgeleri sektöre büyük ivme kazandıracaktır. Ürün çeşitliliğimiz zayıf, yüzde 90 karanfil üzerine üretim var. Diğer ürünleri de sektöre kazandırıp ihracat rakamını daha yukarı çekeceğiz” dedi. Yılmaz, sektörün 7 binin üzerinde çalışana istihdam sağladığını belirtti.Sektörün sorunları


Konuşmasının bir bölümünde sektörün sorunlarından da bahseden Yılmaz, “Başta enerji, ısıtma ihtiyacımız var. Enerji maliyetleri çok yüksek fiyatların makul seviyeye çekilmesi gerekir. Krizantem çok rağbet görüyor ama biz bunu üretmiyoruz. Zaman zaman ısıtıp soğutmamız gerekiyor. Enerji desteğiyle çeşit sayısını arttıracağız. İç pazarda yüzde 18 katma değer vergisi uygulanıyor, bunun düşürülmesini talep ediyoruz. Gelişmiş ülkelerde çiçek tüketim oranı 20-50 euro bizim ülkemizde 2 euro civarında” şeklinde konuştu. Antalya’da sıcak aylarda üretim yapılamadığını kaydeden Yılmaz, üretimi 12 aya yaymak için çalışmalar yapacaklarını belirterek, “Türkiye’de halen çiçekçilik sektörü bilinmemektedir. 'Çiçek dalında güzeldir' mantığı kırılamamıştır” dedi.

Esra ALTUNKES


DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a