banner153
banner230
banner203

İhracat zorlaşacak
Mağduriyet daha da artacak
AB ülkelerine ihraç edilen ürünlerde analize tabi tutulan tarım ilaçlarına yenileri eklendi. Kontrol edilen aktif madde sayısı 3'ten 12'ye çıkarıldı. 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren AB giriş kapılarında Türkiye menşeli domates, biber, kabak ve armutta Amitraz, Methomyl, Oxamyl'in yanı sıra Carbendazim, Clofentezine, Diafenthiuron, Dimethoate, Formetanate, Malathion, Procymidone, Tetradifon, Thiophanate-methyl aktif maddeleri de analize tabi tutulacak. Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, önceki uygulamanın ihracatçıları mağdur ettiğini, yeni eklenen etken maddelerle bu mağduriyetin daha da artacağını belirtti.

Anlam veremedik
Meyve sebze yüklü araçların bu işlemlerden dolayı AB gümrük kapılarında 2'“3 gün bekletildiğini aktaran Satıcı, şunları kaydetti: 'AB'ye giriş kapısı olan Bulgaristan'da bu uygulamadan dolayı sık sık sorun yaşıyoruz. Ürünlerimiz uzun süre bekletildiğinden dolayı raf ömrü azalıyor. Dolayısıyla AB ülkelerine mal satma şansımız gittikçe azalıyor. Yüzde 99 oranında temiz çıkmasına rağmen araçlarımızın çoğu bekletiliyor. Geçen yılki uygulamadan dolayı mağduriyetimiz devam ediyor. Yeni eklenen aktif maddelerle mağduriyetimiz daha da artacak.' Uygulamanın 750 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Mustafa Satıcı, önceki sorunun çözülmesini beklerken analiz kapsamının genişletilmesine bir anlam veremediklerini ifade etti.

4 ilaç yasaklandı
Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin ise uygulamanın AB'ye yaş meyve sebze ihracatına herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağını savundu. AB, Türkiye'den yapılan yaş meyve sebze ihracatını olumsuz etkileyecek bir karara daha imza attı. Erçin gıda güvenliği konusunda daha dikkatli davranılması gerektiğine vurgu yaparak, 'Bu yasakları bir engelleme olarak görmüyorum. Kendimize çeki düzen verme olarak değerlendiriyorum' dedi. AB'nin halihazırda üç aktif maddeye yönelik analiz uygulamasının olduğunu, 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren buna 9 tane daha ilave edileceğini belirten Erçin, listedeki 4 ilacın Türkiye'de de yasaklandığını kaydetti.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a