banner244

İhracatçının morali bozuk

Avrupa'da soğuklar nedeniyle ihracatın yavaşlaması, Türkiye'de sıcaklar yüzünden kış döneminde ürün bolluğu yaşanması ve sebze meyve fiyatlarının düşmesi ihracatçının moralini bozdu

Avrupa'da soğuk hava
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği (AYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı yaptığı açıklamada, İngiltere'de son yüzyılın en soğuk günlerinin yaşandığını, diğer Avrupa ülkelerinde de soğuk ve karlı havanın yaşamı olumsuz etkilediğini anımsattı. Soğuk nedeniyle Avrupa'da yaş meyve sebzeye talebin azaldığını, bu yüzden Avrupa'ya ihracatın yavaşladığını belirten Satıcı, sera üretim bölgesi Antalya'da da güneşli ve sıcak havanın etkili olmasıyla seralarda ürün bolluğu yaşandığını söyledi.

İhracat 480 milyon dolar
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği olarak 2010 yılı başında 500 milyon dolarlık ihracat hedefi ortaya koyduklarını anımsatan Satıcı, ''Meyve sebzede şu ana kadar 480 milyon doları aşan bir ihracat gerçekleştirildi. İhracat hedefini yakalayacağız ama aşamayacağız. Hedefimizi aşmak istiyorduk. Ancak, Avrupa'da yaşanan zorlu kış koşulları hedefimizi aşmamızı engelledi'' dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a