banner153
banner230
banner203

İhracatımız artışla sürüyor
ޞubat'ta da çıkışını sürdürdü
Antalya ihracatının lokomotifi olan yaş meyve sebzedeki istikrarlı artış sürüyor. Sektör, ocak-şubat dönemindeki ihracatını miktar bazında yüzde 13, değer bazında ise yüzde 20 artarak 93 milyon 686 bin 464 dolara çıkardı. Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, 2011 yılına artışla başlayan yaş meyve sebze ihracatının şubat ayında da bu çıkışını sürdürdüğünü belirterek, 'Yaş meyve sebze ihracatında ilk sırayı Rusya Federasyonu alırken, Rusya Federasyonu'nu sırasıyla Almanya, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna izledi.' dedi. Satıcı'nın verdiği bilgilere göre en fazla ihraç edilen ürün geçtiğimiz yıla oranla miktar bazında yüzde 11, dolar bazında ise yüzde 18 artış gösteren domates oldu. Yılın ilk iki ayında domatesten 43 milyon 201 bin 843 dolar döviz girdisi sağlandı. Domatesi sırasıyla biber, hıyar-kornişon ve nar izledi.

Çiçekçiler hedefini aştı
Süs bitkileri ihracatı da, 1 Ocak'“28 ޞubat 2011 tarihleri arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında artarak 12 milyon 611 bin 457 dolar oldu. ޞubat ayındaki süs bitkileri ihracatı da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30 artış göstererek 7 milyon 349 bin 851 dolar olarak gerçekleşti. Yılın ikinci ayında en fazla süs bitkileri ihracatı sırasıyla Irak, Ukrayna, Almanya, Hollanda ve Rusya Federasyonu'na yapıldı. Bu dönemde canlı bitkiler ihracatında önemli pazarlardan olan Irak'a yüzde 368 ihracat artışı gerçekleşti. Özellikle bahçe peyzajına yönelik canlı bitkiler ihracatının bu pazarda payını arttırmaya devam etmesi bekleniyor. ޞubat ayında kesme çiçek talebinin arttığı özel günler olan Sevgililer Günü ve Kadınlar Günü dolayısıyla Ukrayna'ya yüzde 29, Hollanda'ya yüzde 84, Almanya'ya yüzde 9 ihracat artışı yaşandı.

Tekstilde rekor artış
Tekstil ve hammadde sektörü de, ihracat artışını sürdürüyor. Yılın ilk iki ayında tekstil ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68, 96 oranında artarak 21 milyon 899 bin 908 dolara ulaştı. ޞubat ayında gerçekleştirilen tekstil ihracatı ise, 2010 yılının şubat ayına göre yüzde 168,42 oranında artış göstererek 13 milyon 10 873 dolar oldu. En fazla ihracat yapılan ilk beş ülke arasında ilk sırayı yine Almanya aldı. Almanya'dan sonra en fazla tekstil ihracatı Fransa, İtalya, İngiltere ve ABD'ye gerçekleştirildi. Antalya Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Azize Kalkavan, 'Birlik olarak, tekstil ihracatındaki bu son derece memnuniyet verici artışın süreceği beklentimizi koruyoruz.' değerlendirmesinde bulundu.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a