banner244

Sebze ve meyve fiyatları düşüşte

Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal ޞube Müdürü Rıza Uysal yaptığı açıklamada, Rusya'nın zirai ilaç kalıntısı bulunduğu gerekçesiyle ihracatçı firmalardan 8'ini ''Kırmızı alarm'', 5'ini de ''sıkı takip'' listesine alması nedeniyle yaş meyve sebze ihracatının yavaşladığını söyledi. Avrupa'da soğuk havanın etkisini sürdürmesiyle dış pazardan yeterli talep alınamadığını, üretim bölgesi Antalya'da da havaların ısınması nedeniyle ürün bolluğu yaşandığını belirten
Uysal, ''İç ve dış pazarda ürünlere yeteri kadar talep yok. İhracatta ise sorun var. Bu nedenle meyve sebze fiyatları geçen haftaya göre ucuzladı'' dedi.

Son fiyatlar
Havaların ısınması yüzünden domates ürününde pas oluşabileceğini ifade eden Uysal, üreticilerin çok dikkatli olması gerektiğini belirtti. Büyükşehir Toptancı Hali'nde geçen haftaya göre biber fiyatları 10-30 kuruş, domates 10-50 kuruş, marul 10-30 kuruş arasında, taze fasulye 30 kuruş, ıspanak 20 kuruş, yerli kuru sarımsak fiyatı 1 lira düştü. Buna karşılık kabak 70 kuruş, patlıcan çeşitleri 10'ar kuruş, salatalık fiyatı 20 kuruş arttı. Bazı tropikal meyve fiyatları da geçen haftaya göre ucuzladı.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a