banner244

Türkiye projesi olma yolunda

Bu yıl ilk kez Antalya'da düzenlenecek Yaş Sebze Meyve, Depolama Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı (Interfresh 2018), 23 ülkeden 500'ün üzerinde alım heyetini sektör paydaşlarıyla bir araya getirecek. 17-20 Ekim tarihleri arasında ANFAŞ fuar alanında gerçekleştirilecek fuarın bilgilendirme toplantısı, Soğutma, Muhafaza, Taşıma Bilimleri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk, Interfresh Yönetici Ortağı Uğur Fora, Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Duygu Özkartal, Ege İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Güleç, Basınçlı Sulama Sanayiciler Derneği'nden Hayati Keçeli ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek'in katılımıyla bir otelde yapıldı.

Interfresh gün sayıyor


Interfresh Yönetici Ortağı Uğur Fora, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek olan Yaş Sebze Meyve, Depolama Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı (Interfresh)’in Türkiye'nin İhracatı Artırma Projesi olmayı hedeflediğini anlattı. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik saldırılar karşısında ihracatla Türkiye'ye döviz akışı sağlamak istediklerini belirten Fora, ''Interfresh, yaş meyve sebze sektörünün tüm fonksiyonlarını, paydaşlarını bir araya toplamaya çalıştı. Tohumundan üretim teknolojilerine, sulama sistemlerinden lojistiğine, bürokrasiden bilim insanlarına kadar zincirin tüm halkaları bu fuarda bir araya geleceği buluşma noktası gerçekleştirmek istiyoruz. 23 ülkeden 500'den fazla alım heyeti katılacak, 5 ülkenin büyükelçisi fuarımızı ziyaret edecek. Üretimden tüketime ve ihracata kadar tüm aşamalarda meyve sebze sektörüne katkı yapacak olan Interfresh Fuarı, fuar olmanın yanında Türkiye projesi de olacak. Türkiye'ye 4 saatlik uçuş mesafesinde olan ülkeleri de

Antalya'da buluşturarak yaş meyve sebze ihracatını artırmayı arzuluyoruz” dedi.

‘Ürün kaybı çok fazla’


Soğutma, Muhafaza, Taşıma Bilimleri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk, Antalya Havalimanı'nda soğuk hava depoları olmasına rağmen bunun çalıştırılmadığına dikkat çekerek, ''Hem iç tüketimde hem de ihracatta soğutma ve muhafaza çok önemli. Üretimden tüketiciye kadar süreçte ürün kaybı çok fazla. Bu kayıplar da son günlerdeki gibi fiyat artışlarına neden oluyor. Hükümet ve sektör paydaşları da bunun farkında olmalı. Üreticinin alın terini korumak ve kayıpları azaltmak için çalışmalar yapılmalı'' dedi. Türk, Türkiye'nin İpek Yolu üzerinde bulunduğunu, Doğu ile Batı'nın kesişme noktasında olduğunu, ancak ihracat bağlantı yollarını tam anlamıyla kullanamadığını vurguladı.

‘Fuarlar katma değer sağlıyor’


Ege İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Güleç de, Birlik olarak bu tür fuarların her zaman gelişmesinden yana olduklarını bildirdi. Fuarların üreticiye, ihracatçıya çok önemli katkılar sağladığını ifade eden Güleç, ''İhracatın daha da artması için kargo taşımacılığına önem vermemiz lazım. 10-12 saat uçuş mesafesinde olan Çin ve Japonya gibi Uzakdoğu pazarlarında mutlaka THY Uçak Kargosunu kullanmalıyız. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Interfresh Fuarı'nın da dünyanın en önemi fuarı olan Fresh Food Asia Fuarı gibi tanınmasını arzuluyoruz” dedi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek ise, Interfresh Fuarı'na da destek olduklarını ifade ederek, “'Bu fuarın Antalya'da yapılması çok önemli. Çünkü ülkenin sera varlığının yüzde 40'ı, yaş meyve sebze üretimin de yüzde 70'i Antalya'da gerçekleşiyor” dedi.  Basınçlı Sulama Sanayiciler Derneği'nden Hayati Keçeli ise dernek olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Derneğin 29 üyesi bulunduğunu anlatan Keçeli, basınçlı sulama sektöründe dernek üyelerinin pazar payının büyük bölümü kapsadığını bildirdi.
Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a