banner244

Emekli oldum, rahata erdim filan durumu maalesef ki hikaye. Emekli maaşı ile geçinilmediğinden, çalışmak durumundayız. Çocuklar, torunlar, hayat. Zaten emekli maaşı kaç para? Kiranızı karşılayabilir. Fakat sizi geçindirmez. Bir de borçlanırsanız neler olur? Bir bakalım.

Mevcut düzenlemelere göre emekli maaşına haciz konulamaz. Gerçekten de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. maddesinde sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken kurum prim alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği belirtilmiştir. Bu ne demek? Emekli maaşını bağlayan kurum, yani SGK haricinde, hiçbir kurum ve kuruluş emekli maaşınıza haciz koyamaz.

Fakat bunun bazı istisnaları söz konusu. Emekli maaşınızı teminat olarak göstererek, banka ile kredi sözleşmesi imzalarsanız, maalesef ki taksitlerin ödenmemesi durumunda banka bu sözleşmeye istinaden emekli maaşınıza haciz koyacaktır. Çünkü imzalanan sözleşme ve taahhütnamede kredi borcunun ödenmemesi halinde, banka nezdinde bulunan tüm alacakların, mevduatların üzerine, bloke, virman, hapis, takas, mahsup ve tek taraflı tahsilat yapma yetkisini bankaya vermiş olursunuz.

Banka ile yapılan sözleşmelere dikkat!

Kredi çekerken, bankalar artık sizin sözleşmeyi rahatlıkla okuyabileceğiniz, 12 punto yazı karakteri ile düzenliyor. Sözleşme maddelerinin içerisinde, taksitin/borcun ödenmemesi halinde, borcun muaccel hale gelmesine bakılmaksızın ibaresi ya da emekli maaşımın tamamının bankanızca mahsubu/haczi ve benzeri muvafakat ifadeleri içeriyor olabilir.

Siz de bu durumda, en kötü ihtimalle icra iflas hukukuna göre maaşınızdan 1/3 oranında kesinti yapılacağını düşünürken, banka imzalanan sözleşmeye istinaden de maaşınızın tamamına el koyabilir.

Reddi miras yapan kişi, dul ya da yetim maaşı alabilir mi?

Eşinizin ya da anne babanızın vefatı sonrası, size kalan yüklü miktarlarda borçlardan reddi miras davası açarak kurtulabilirsiniz. Bu dava sonucunda mirasçı olmadığınızın tespit edilmesiyle, artık 3. şahıslar ve kurumlar, sizin malvarlığınıza herhangi bir işlem yapamazlar.

Sosyal güvenlik hakları çerçevesindeki emekli maaşı, miras terekesine dahil olmadığından ve reddi miras, sosyal güvencelerin reddi anlamına gelmediğinden, dul ve yetim olarak bu maaşı alabilirsiniz. Zaten mirası da reddettiğinizden, bu alacak olduğunuz emekli maaşına, haciz de konulamayacaktır.

Sevdiğim Sözler

En kötü demokrasi, en iyi darbe yönetiminden daha evladır.

Alparslan TÜRKEŞ


Kamil ÇANKAYA

Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a