banner244

Hemen şaşırmayın, geriye dönük teşvik mi alınır demeyin… Haklısınız tabi genellikle geriye dönük hak verilmiyor, alınıyor. Lakin bu defa alınabilecek. Tamamıyla yasal bir uygulama. 7103 sayılı kanun ile bu hak sağlandı. Kanun ile geçmişte faydalanılmayan teşviklerden faydalanma imkanı geldi.  

MEVZU NEDİR?


SGK İstihdamı arttırmak, gençlere ve kadınlara iş imkanı sağlamak maksadıyla çeşitli teşvikler vermekte. İlk teşvik 01 Mart 2011 tarihinde 6111 sayılı kanun ile ortalama işçi sayısına ilave çalıştıranlar için verilmişti. Çeşitli teşvik uygulamaları halende devam ediyor.

GEÇMİŞE YÖNELİK TEŞVİK GENELGE İLE DURDURULMUŞTU


6111 sayılı kanunu uygulamayan, haberdar olmayanlar geriye dönük düzeltmeler ile bu haklardan faydalanıyordu. Taki  18 Mart 2015 tarihinde SGK’nın bir genelgesi yayınlanıncaya kadar. Bu tarihten sonra kuruma davalar açıldı. Bir çok dava işverenlerin lehine oldu. Tabi ki Kanun ile gelen hakkın genelge ile sonlandırılması HUKUK’a uygun değildi. 

KANUN İLE YENİDEN HAK SAĞLANDI


7103 sayılı torba kanun’un 70 maddesi ile Sosyal Güvenlik Kanununa EK 17. Madde eklendi.  “Bu Kanun veya diğer kanunlarla sağlanan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılabileceği halde yararlanılmadığı ay/dönemlerde gerekli tüm koşulların sağlanmış olması ve yararlanılmayan ayı/dönemi takip eden altı ay içerisinde Kuruma müracaat edilmesi şartlarıyla, başvuru tarihinden geriye yönelik en fazla altı aya ilişkin olmak üzere, yararlanılmamış olan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılabilir veya yararlanılmış olan prim teşviki, destek ve indirimleri başka bir prim teşviki, destek ve indirimi ile değiştirilebilir.”

ŞİMDİ NE OLACAK?


Şartları taşımalarına rağmen geçmiş dönemde teşvik hakkı bulunup da hiç faydalanmayanlar ile prim teşvik ve indirimlerin değiştirilmesini isteyneler 1 defaya mahsus olmak üzere yasal sürede SGK’ya başvuruda bulunacaklar. Başvuru sonunda geçmişe yönelik teşvik hakkı bulunanlar teşviklerden yararlanacak. İşverenin borcu varsa borcuna, yoksa 3 yıl içinde, 6 ayda bir eşit taksitlerle işverene nakit ödenecek.      

MAHKEMELİK OLANLAR
Mahkemelerce, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış davalarda davanın konusuz kalması sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına karar verecek.Yargılama giderleri idare üzerinde bırakılacak ve vekâlet ücretinin dörtte birine hükmedilecek. Ayrıca, ilk derece mahkemelerince verilen kararlar hakkında Sosyal Güvenlik Kurumunca kanun yollarına başvurulmaz ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan kanun yolu başvurularından vazgeçilmiş sayılacak.

BİR ÖRNEK


Asgari ücretli bir işçinin İşverene teşviksiz maliyeti 2.486,14 TL. iken %5 düzenli ödeme indirimi ve ortalama işçi sayısına ilave bir işçi olması halinde maliyet 2.070,09 TL.


Bir aylık fark 416,05 TL. (hesaplamada 2018 yılı asgari ücreti esas alınmıştır) 

BAŞVURU NE ZAMAN


01 Nisan 2018 tarihinde başladı. 31.Mayıs 2018 tarihinde son bulacak. Bu süreler içinde başvurmayanlar haklarını kaybedecekler.

BU ARADA TEŞVİK ŞAMPİYONU TİCARİ TAKSİLER
Önceden varolan Teşvikler,

-Sıfır araç alana ÖTV istisnası,
-Basit usulle tabi olanlara 8 bin TL kazanç istisnası,
-29 yaşından küçük gençlere 3 yıl için 75 bin TL'ye kadar kazanç istisnası

Yeni teşvik öyle böyle değil. (7104 sayılı kanun 18.madde)

Taksi, dolmuş, minibüs ve umum servislere ait ticari plakaların, bu maddenin yürürlük tarihinden önce elden çıkarılmasından doğan kazanç ve işlemlerle ilgili olarak vergi incelemeleri veya takdir işlemlerine istinaden herhangi bir vergi tarhiyatı yapılmaz, vergi cezası kesilmez, daha önce yapılmış olan tarhiyatlardan ve kesilmiş cezalardan varsa açılmış davalardan feragat edilmesi kaydıyla vazgeçilir, tahakkuk eden tutarlar terkin edilir, tahsil edilen tutarlar red ve iade edilmez.”

Tabiri caizse buna “mali sicil affı” denir.

Sizde ister misiniz?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a