Reklam
Reklam

Gezi teknelerine yeni barınak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Demre’de gezi tekneleri için Çayağzı Barınma Yeri’ni yeniliyor. Projenin hayata geçmesinin ardından yaklaşık 70 gezi teknesi güvenli bir şekilde rıhtımlara bağlanabilecek

Gezi teknelerine yeni barınak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Demre’de gezi tekneleri için Çayağzı Barınma Yeri’ni yeniliyor. Projenin hayata geçmesinin ardından yaklaşık 70 gezi teknesi güvenli bir şekilde rıhtımlara bağlanabilecek

Gezi teknelerine yeni barınak
21 Haziran 2019 - 15:46

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, Antalya’nın Demre ilçesi Zümrütkaya Mahallesi’nde gezi teknelerinin sığındığı Çayağzı Barınma Yeri Projesini hayata geçiriyor. Proje, yerel yönetimin talepleri doğrultusunda, ihalesi yapılan “Demre Çayağzı Barınma Yeri Etüt ve Proje İşleri” işi kapsamında yapılıyor. Planlama alanına yönelik olarak hazırlanan Hidrografik ve Oşinografik Raporu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından 23 Haziran 2018 tarihinde uygun görüldü.

Dalgakıran uzatılacak

Hazırlanan raporda, proje alanında gezi teknelerinin yanaştığı mevcut bir yapı bulunduğu belirtilerek, yapıda zaman içinde eklemeler olduğu, artık talepleri karşılayamadığı ifade edildi. Proje kapsamında, zamanında plansız olarak hayat geçirilmiş mendirek ve rıhtımların gerekli bölümlerinin söküm işlemleri yapılacak, mevcut mendirek uzatılacak, mevcut rıhtımlar yerine ve uzatılan mendirek gerisine yeni rıhtım yapılacak. Yeni projede mevcut dalgakıran yaklaşık 70 metre uzatılacak.

70 gezi teknesi yer alacak

Gerek mevcut dalgakıran üzerinde bulunan, gerekse karaya paralel yapılan, bütün rıhtımlar ve geri sahalarında yer yer sökme işleri yapılacak, ardında rıhtım önü derinliği -3 metre olan 400 metre uzunluğunda yeni bir rıhtım arka sahası oluşturulacak. Projenin hayata geçmesi ardından, yaklaşık 70 gezi teknesi güvenli bir şekilde rıhtımlara bağlanabilecek, elektrik ve su servis hizmetlerinden faydalanabilecek. 2020 yılında hizmete açılacak Demre Çayağzı Barınma Yeri inşaatı için; yapım ihalesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce 2019 yatırım programı içerisinde planlanması, yapım ihalesinin 2019’da gerçekleştirilmesi ve tamamlanan tesisin 2020 yılı sonunda yerel yönetime teslim edilmesi planlanıyor. Buna göre inşaat aşamasının, yaklaşık 1,5 yıl sürmesi planlanıyor. Bu sürenin denizde ve bölgede çalışılabilecek süreye göre değişebileceğinin belirtildiği projenin yapım tekniğinde pek çok kıyı yapısında olduğu gibi, taş dolgu ve anroşman yöntemi kullanılacak. İlgili yerlerde, beton kaplama yapılacak veya beton kalıplar kullanılacak. Proje için, çeşitli büyüklüklerdeki taşlarla yaklaşık 99 bin 900 ton dolgu yapılacak. Ayrıca su altı beton dökümü ve kronman betonu için yaklaşık 9 bin 300 metreküp beton kullanılacak.
Umut ÖZEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum