banner244

10 büyük keşiften 3’ü Antalya’dan

Arkeolojiyi, insanlara anlatmak, sevdirmek ve Türkiye'de arkeoloji bilimi ile kültür varlıkları için farkındalık yaratmak üzere kurulmuş olan arkeoloji oluşumu Arkeofili'nin lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenim gören arkeolog ve arkeoloji öğrencileri, 2018 yılında Türkiye'nin en önemli 10 arkeolojik keşfini belirledi. En önemli keşifler arasında Antalya'dan üç eser bulunuyor.

Antik tuvalette müstehcen mozaikler
İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisi arkeolog Erman Ertuğrul, Türkiye'de yapılan en dikkat çekici arkeolojik keşiflerin belirlendiğini söyledi. 2018'in en önemli 10 arkeolojik keşifleri listesinin ilk sırasında Antalya'nın Gazipaşa ilçesindeki Antiochia ad Cragum Antik Kenti'nde yer alan bir Roma tuvaletinin tabanında ortaya çıkarılan, müstehcen mozaikler var. Kazı başkanlığını Prof. Michael Hoff'un yaptığı antik kentteki tuvalet, zemininde mozaik döşemeye yer verilen ve günümüze kadar korunabilen az sayıdaki antik tuvaletten (latrina) biri olma özelliğini taşıyor. Buradaki panolarda yer alan mitolojik figürler, bilinen ve genelde rastlanan betimlemelerinden tamamen farklı karakterler olarak yansıtılmış.

Patara’da Viking kılıcı
Üçüncü sırada, Antalya'nın Kaş ilçesinde, kazı başkanlığını Prof. Dr. Havva Işık'ın yaptığı Patara Antik Kenti'nde bulunan, 9 veya 10'uncu yüzyıla ait Viking kılıcı yer alıyor. Bugüne kadar Anadolu'da Vikinglerin varlığına işaret eden tek maddi kültür kalıntısı Mersin'de bulunan bir Viking kılıcıydı. Patara'da, Liman Hamamında ortaya çıkan kılıç, namlu bölümünden kırık ve oldukça korozyonlu olarak bulundu. Korunmuş toplam uzunluğu 43,2 cm olan kılıcın namlu bölümündeki kalıntılar, ahşap bir kın içinde taşındığını gösteriyor. Stil özelliklerinden yola çıkılarak MS 9-10. yüzyıllara tarihlendirilen kılıcın, arkeolojik verilerin oldukça az olması nedeniyle Patara'ya nasıl geldiği sorusu net olarak bilinmiyor.

Andriake’de at arabalı yüzük taşı
Antalya'da kazı başkanlığını Prof. Dr. Nevzat Çevik'in yaptığı Andriake antik kentinde, üzerinde at yarışı betimi olan 1800 yıllık yüzük taşı beşinci sırada yer aldı. Roma dönemine ait, MS 2 ila 3. yüzyıllara tarihlenen yüzük taşı, kırmızı renkli Jasper taşından yapılmış ve sadece 1 cm boyunda. Bugüne kadar bölgede benzeri bilinmeyen yüzük taşı, Andriake'de Doğu nekropolünde bulunan Roma Dönemi oda mezarının zengin bulgularından birisi. İnce işçiliği ile dikkat çeken yüzükte 1 cm'lik alana 4 atlı yarış arabasının yarıştığı hipodrom sahnesi işlenmiş. Daha da önemlisi, bu yarış atlarının yarıştığı mimari de resmedilmiş. 4 atlı yarış arabalarının yarıştığı 'quadriga yarışları' ve hipodrom gösterilmiş. Yüzük taşının alt yarısında atlı arabalar, üst kısımda hipodromun mimarisini yer alıyor.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a