banner244

15 lira borç için taahhüt imzalattılar

Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi'nden yavru bir kedi sahiplenen Nurgül Çiçek, kendisinden istenilen 30 lira mikroçip uygulama bedelinin yarısını ödeyebildiğini, geri kalanı için taahhüt yazısı imzalamak zorunda kaldığını öne sürdü .

''ޞeker'' adını verdiği yavru kediyi aldığı günden beri sağlığına kavuşması için ilaç, aşı ve tedavi masrafı yaptığını bildiren Çiçek, ''Hayvan, bize geldiğinde kirli, aç, zayıf ve hastaydı. Parazitleri vardı. O günden beri veterinere taşıyoruz. Biz sahiplenmesek belki de bugüne kadar ölmüş olacaktı. Doğru dürüst bakamadıkları hayvanları bir an önce sahiplendirmeye çalışacaklarına gönüllü olarak bakmak isteyen insanlara zorluk çıkarıyorlar'' dedi.

Belediyenin kasasına giriyor
Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Antalya ޞube Başkanı Sevda Kıraç da, Nurgül Çiçek'in telefon etmesiyle olaydan bilgi sahibi olduğunu söyledi. Kıraç, pet shop'a gitmek yerine sahipsiz hayvan almak için bakımevine gelen kişilere niçin zorluk çıkarıldığını anlayamadığını kaydetti. Yaşayıp yaşayamayacağı bile belli olmayan bir hayvan için vatandaştan para talep edilmesini doğru bulmadığını ifade eden Kıraç, şunları kaydetti:
''Hayvan sağlıklı ve aşıları da yapılmışsa, geliri bakımevindeki hayvanlara harcanmak üzere bağış alınabilir. Ancak beni şaşırtan başka bir konu var, bakımevinde 30 lira tahsil edilmesine rağmen vatandaşa makbuz vermiyorlar. Gidip belediyeden makbuz almalarını söylüyorlar. Vakti olup giden var, gidemeyen var. Makbuz kesilmeyen ödemeler kayda giriyor mu? Kayda girenler de belediyenin Hesap İşleri'nin kasasına giriyor. Sahipsiz hayvanlar yararına harcanmıyordur. Bana göre bu suç teşkil ediyor.''

Hayvan sahiplenmek için belli şartlar lazım
Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri ޞube Müdürü Özgür Erkan ise, hayvan sahiplenmek için belli şartların lazım olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ''Herkes kedi ve köpek sahiplenmek zorunda değil. Maddi ve manevi sorumluluk alabilecek kişiler sahiplensin. 30 lirayı çok bulan kişiler, yarın öbür gün o kediye araba çarptığında, balkondan düştüğünde, aşı zamanı geldiğinde sokağa terk eder. Hayvan bakmak, çocuk bakmak gibi sorumluluk ister. Çocuk oyuncağı değil.'' Erkan, Belediye Meclis kararıyla bakımevindeki mikroçip uygulama bedelinin 30 lira olarak belirlendiğini bildirdi. Erkan, ''Oradan bir rant elde ediyormuşuz gibi algılanmasın. Hayvanlara mikroçip takarak kayıt altına alma sistemini biz başlattık. Bundan geri adım atmak olmaz'' dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a