banner244

229'lular sevindi

Çamköy 229 parsel ile ilgili nazım imar planı revizyonları, halk 2011 yılının ilk Büyükşehir Belediye Meclisi öncesi belediye binası önünde eylem yapınca geri çekildi. Yani evler yıkılmayacak. 27 Ocak'a kadar belediye bir parselasyon yapmazsa alan Hazineye geçecek.

Halk kapıya dayandı
Büyükşehir Belediye Meclisi, dün öğlen saat 14.00'te Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın başkanlığında belediye kültür salonunda toplandı. Meclis Toptancı Hal projesi gibi projelerin hayata geçirileceği 229 parseldeki sorun bölgede oturan gecekondu sahiplerinin isyanına neden oldu. Meclis öncesinde parsel üzerinde evleri olan onlarca vatandaş belediye kapısında eylem yaptı. CHP'li belediye başkanları bile destek verdi. Eylemcilerin bir bölümü de, meclis salonunu doldurdu. Adım atacak yer kalmadı. Gündemin 16 ve 17'nci maddesini oluşturan 229 parsel ile ilgili alınacak karar merakla beklenirken meclis başında gündem geri çekildi. AESOB Başkanı gelince Varsak'ta AVM yapım karı da geri çekildi!

Son tarih belli
Gündem maddesinin geri çekilmesini alkışlarla karşılayan vatandaş salonu gülen yüzleri ile terk etti. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, yaptığı kısa konuşmada 'ޞubat 2010 meclisinde geçen plan tadilatı geçerlidir. Biri çekimser olmak üzere oybirliği ile geçmiştir. Bunu kimse duygu sömürüsü yapmasın halkı kandırmasın diye söylüyorum' dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek ise geri çekme kararı için 'Muhalefetteki arkadaşlara teşekkür ediyorum' diyince Akaydın, 'İktidardaki' diye düzeltti.

Top Maliye'ye geçiyor
Buna göre 27 Ocak 2011 tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi alanda herhangi bir parselasyon çalışması yapmazsa Maliye'nin alanda proje gerçekleştirilmesi için belediyeye tahsis ettiği süre dolmuş olacak. Böylece belediyenin alandaki projeleri hayata geçemeyecek.
Alan 28 Ocak tarihi itibari ile Maliye Bakanlığınca geri alınacak. 229 Parsel üzerinde parselasyon çalışması yapılmadığı için de alan üzerinde herhangi bir inşaat yapılamayacak.
Vatandaş adına konuşan Atatürk Mahalle Muhtarı Mustafa ޞahin planın meclisten geçmesi halinde yüzlerce vatandaşın evsiz kalacağının altını çizdi.

Sevimçok'tan uyarı
Meclis CHP gurup sözcüsü Erdem Armen'in 15 dakika geç katılması nedeniyle geç başladı. Meclis önünde bir başka eylemi de esnaf temsilcileri gerçekleştirdi. Antalya Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdullah Sevimçok başta olmak üzere meclis salonu önünde toplanan oda başkanları yapımı gündemde olan Varsak Köprüsü üzerindeki AVM'ye tepki gösterdi. Meclis başlangıcında 29 parsel ile ilgili olan 16-17, 29'uncu maddeler ile Varsak'taki AVM ile ilgili 35'nci maddeler geri çekildi. Atatürk Mahalle Muhtarı Mustafa ޞahin, planının meclisten geçmesi halinde yüzlerce vatandaşın evsiz kalacağının altını çizdi. ޞahin, bir önceki belediye başkanı Menderes Türel'in 229 parsel nedeniyle seçimi kaybettiğine dikkat çeken Muhtar ޞahin, meclisin vatandaşın sesine duyarsız kalmamasını istedi. Böylece 229 parsel ve AVM meclisten geri çekilmiş oldu.

Meclis'te başka neler oldu
CHP'li meclis üyesi Mustafa Karaman, Mahalli Çevre Kurulu'nun aldığı son kararla havanın daha da kirleneceğini, 2006-2007 yıllarındaki değerlerde kömürün kente girişine onay verdiğini öne sürdü. Büyükşehir Belediye Meclis Denetim Komisyonu'na CHP'li Kadir Alkış ve Deniz Filiz, AK Partili Murtaza Tamyürek seçildi. Burada CHP'li Mustafa Yılmaz ile MHP'liler arasında Kepez Mclisi'ndeki benzer seçim ile ilgili ve üye seçiminin demokratik olup olmadığıyla ilgili küçük bir polemik yaşandı. Altınova bölgesindeki Toptan Ticaret Alanı ile ilgili maddede tüm partiler evet oyu verirken AK Partili Murtaza Tamyürek partisinin aksine tek başına hayır oyu verdi! Mecliste 100.Yıl ile ilgili bir madde sırasında CHP ve AK Parti arasında yine 'Doğu Garajı, okullar bölgesi, 100.Yıl' bölgesindeki açılan çukurların tartışması yaşandı. Kurşunlu bölgesinde 140 hektarlık alanda Büyükşehir Mezarlığı yapımı için gerekli plan tadilatları onaylandı. Büyükşehir Belediye yönetimi tarafından yeni otogar yanındaki bir bölümü cami alanı olan 102 bin metrekarelik alanın AVM alanı olarak tahsisi, sivil toplum örgütlerinin bu durum karşısında susması, 100.Yıl'da tepki üzerine tepki koyan CHP'li meclis üyelerinin bu AVM'nin yapımında susması AK Partililerinin eleştiri konusu oldu! 20'nci madde de konu dışı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 'Param olunca Büyükşehir Belediye hizmet binasını da yapacağım. ޞu an borç üstüne borç ödüyorum' diyerek kendisinden önceki dönemde belediyeyi yöneten AK Partilileri yaptıkları borçlardan dolayı üst kapalı eleştirince AK Parti Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek 'Bitmiş binanın neyine para arıyorsun başkanım. Ben sana borç veririm' dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a