banner244
banner203

3’ÜNCÜ ETAP  ‘RAY’INDA

 Antalya’yı en çağdaş toplu ulaşım aracı olan raylı sistem hattıyla örmeye devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kent içi ulaşıma kalıcı ve çağdaş bir çözüm sunacak olan 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi’ni kazandırıyor. Varsak-Zerdalilik arasındaki 25 kilometrelik 3’üncü Etap Raylı Sistem Hattı Projesi’nde altyapı çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yağmur suyu drenaj kazı çalışmalarının tamamlandığı projede, depo sahası, boru montajı ve dolgu imalatı hızla ilerliyor. Ekipler depo bağlantısı dahil toplam 5 bin 900 metrelik yağmur suyu hattının 2 bin 100 metresini tamamladı. Ayrıca depo bağlantı hattında katener direk ankrajı çalışmaları da devam ediyor. Çalışmalar planlandığı gibi ilerliyor. 

 

İlk etap Aralık’ta 

Varsak-Zerdalilik arasındaki 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi’nde ilk etapta Varsak-Otogar hattına kadar olan kısmın mevcut sisteme bağlanacağı belirtildi. Aralık ayı sonunda bu hattın devreye sokulması hedefleniyor. 2019’daki yerel seçimlerden önce de Üniversite önüne kadar olan hattın tamamlanması planlanıyor.


39 istasyon yer alacak

Kepez Varsak’tan başlayıp, Meltem’de Eğitim Araştırma Hastanesi’nde nostaljik tramvay hattı ile birleşecek olan 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi’nde 38 adet hemzemin 1 adet yeraltı olmak üzere toplam 39 adet istasyon bulunacak. Varsak eski belediye binasından başlayacak olan hat sırasıyla Süleyman Demirel Bulvarı, Sakarya Bulvarı, Otogar Kavşağı, Dumlupınar Bulvarı, Tıp Fakültesi, Meltem, Eğitim Araştırma Hastanesi ve Müze’ye kadar devam edecek ve burada eski nostalji tramvayıyla birleşecek. Proje kapsamında Müze-Zerdalilik arasındaki nostalji tramvayı hattı da sil baştan yenilenecek ve gidiş-geliş olarak düzenlenmiş olacak. 

 

Raylı sistem kenti saracak

Antalya 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi ile kentin kuzeyinde yer alan Varsak bölgesinden şehir merkezine ve batısında yer alan Otogar, Üniversite Hastanesi, Üniversite yerleşkesi, Adliye, Eğitim Araştırma Hastanesi gibi önemli bölgelere yolcu erişimi sağlanacak. 1’inci Etap Meydan-Kepezaltı ve 2’nci Etap Meydan-Havalimanı-Aksu hatları ile entegre edilecek olan 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi ile Antalya’yı saran bir ring meydana getirilecek. Antalya’da toplam raylı sistem hat uzunluğu ise 55 kilometreye ulaşacak. Sistemler birbirine yolcu ve araç aktaracak şekilde planlandı.

 

Kepez’in değeri artacak

Kent içi ulaşımı rahatlatacak olan 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi, güzergâhı üzerindeki bölgelerin de değerini artıracak. Hattın büyük bir kısmı Kepez ilçesi sınırlarından geçiyor. Hattın geçtiği yerlerdeki konut ve iş yerlerinin kıymeti artarken, Kepez ilçesindeki mahalleler de ciddi bir değer kazanacak.

İHA

                                        

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Avatar
antalyaweb 8 ay önce

Alanya ve Gazipaşa havaalanına da muhakkak uzatılmalıdır.

banner20

banner221

a