banner153
banner230
banner203

4 saat arayla 2 kalp nakli

Başarıyla nakledildi
Afyonkarahisar'da geçirdiği trafik kazası sonucu Burdur'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Recep Erdoğan'ın kalp, karaciğer ve böbreği ambulans helikopterle Akdeniz Üniversitesi Hastanesine getirildi. Erdoğan'dan alınan kalp, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Bayezid ve Prof. Dr. Tuncay Özkan ile ekibi tarafından 4 saat süren ameliyatın ardından 1.5 yıldır kalp yetmezliği çeken ve ileri dönem kalp hastası olan 46 yaşındaki inşaat işçisi Benzat Özünlü'ye başarıyla nakledildi.

Aynı ekip, Özünlü'ye naklin ardından Antalya'da Medical Park Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Cihan Bektaş'ın bağışlanan kalbinin nakline geçti. Bektaş'ın kalbi de 51 yaşındaki turizmci Muharrem Arıkel'e nakledildi. Bayezid, yaptığı açıklamada, aynı gün içerisinde ilk defa iki kalp nakli yaptıklarını bildirdi.

Derse böbrek nakli arası
Öte yandan, Burdur'da beyin ölümü gerçekleşen Recep Erdoğan'ın bağışlanan böbreği de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsündeki ameliyat ile 26 yıllık öğretmen Musa Gündüz'e nakledildi. 6 yıldır böbrek yetmezliği çektiğini anlatan Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesindeki Cumhuriyet İlköğretim Okulunda görevli sınıf öğretmeni Gündüz, nakil yapılacağı haberini, ders sırasında aldığını söyledi. Ders yaptığı sırada telefonunun çaldığını anlatan Gündüz, şöyle konuştu: ''Telefonu açtım ve böbrek nakli olacağımı öğrendim. Öğrencilerimle bu mutlu haberi hemen paylaştım. Onlara 'böbrek nakli olduktan sonra daha sağlıklı bir şekilde karşınıza geleceğim' diyerek dersi yarıda bırakıp hemen hastaneye geldim. Öğrencilerim benim için dua edeceklerini söylediler.''

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a