banner153
banner230
banner203

AÇIKEL VE CANBAZ'A ޞOK
7 ilde belediyelerde rüşvet, ihaleye fesat suçlarını içeren Kasırga Operasyonu'nun ayrıntılarını Akdeniz Manşet Gazetesi yayımlıyor. Radar cezası bile şirkete ödettirilen operasyonun 3'üncü ayağında Açıkel Temizlik sahibi Abdullah Açıkel, örgüt lideri iddiasıyla tutuklandı

Mustafa Uzun ile Muratpaşa Belediyesi'nde şube müdürü olarak görev yapan Halil Özcan, belediyeye hizmet için kiralanan otomobili hususi olarak kullanırken yedi 'radar' cezasını da şirkete ödetti. Bir bürokrat, İzmir'de Üniversite'de öğrenim gören oğlunun arkadaşlarıyla birlikte tutup Antalya'ya getiren otobüse, firmanın şantiyesinden 200 litre mazot koydurdu. Belediye başkanları ve bazı yetkililer, çalışmayan çocuklarını firmanın işyerinde çalışıyormuş gibi göstertip sigortalı yaptırdılar. M.A. ile Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Türe arasında geçen ve teknik takibe takılan telefon görüşmesinde Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'e özel işlerinde kullanması için 07 S 4585 plakalı Hyundai Tucson Jeep alındığı, fakat Evcilmen'in bunu beğenmediği daha sonrada 07 CIM 70 plakalı Honda CVR marka 2. Jeep alındığı ortaya çıktı. Manavgat Belediyesi'nin temizlik işlerini yapan Kayserili işadamı İsmet Çıtak ile Manavgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ahmet Arı arasında geçen olayların ortaya çıkmasına dair yapılan telefon görüşmesinde Deniz Baykal'ında adı geçti.

Kasırga'nın şifreleri
Kasırga-1 operasyonu kapsamında gözaltına alınan şirket sahibini belediye personelinin 'Abi nikahımız var', diyerek ihaleye üstü kapalı davet ettikleri rüşvet için ise ''beton dökeceğiz, 100 metre beton lazım'', ''emaneti getirin'' diye aradığı iddia ediliyor. İhale için şirket çalışanları ve aracıların ''nikahımız var'' ifadesiyle bağlantılı oldukları kişilere çağrı yaptıkları da iddia edilirken, belediyelerde görevli bazı kamu görevlileri ile temizlik şirketinin yöneticileri arasında telefon görüşmelerinin de gerçekleştiği iddia edilirken, rüşvet istenmesiyle ilgili, ''beton dökeceğiz, 100 metre beton lazım'', ''emaneti getirin'' gibi ifadelerin kullanıldığı anlaşılıyor.

Yıllardır ihbar yağıyordu
Antalya Cumhuriyet Savcılığı ile Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü ekiplerinin soruşturmasında, Antalya merkezli temizlik şirketinin CHP'li Muratpaşa Belediyesi'nden 2003 yılında girdiği ilk ihaleyi kazanmasının ardından 7 yıllık süreçte çok sayıda belediyenin ihalesini almasıyla ilgili birçok ihbarın ilgili birimlere ulaştığı öğrenildi. 18 aylık teknik ve fiziki takiple bunlar tespit edildi. Belediyelerin üst düzey bürokratlarına ya da ihale komisyonlarındaki bazı personele ''rüşvet vererek'' ihaleyi kazandıkları, başka firmaların da ihalelere girmesini engelledikleri iddia edilen şirket yöneticilerinin, kullandıkları yöntemlere ilişkin polisin 1 yıllık süreçte 6 ayrı uzman bilirkişi raporu aldığı öğrenildi.

Sahte şirketler de yazıldı
İhale için şirket çalışanları ve aracıların ''nikahımız var'' ifadesiyle bağlantılı oldukları kişilere çağrı yaptıkları da iddia edilirken, bir belediyenin ihalesine göstermelik olarak var olmayan şirketlerin de sahte isim ve adreslerle var gibi gösterilerek sokulduğu belirtiliyor. Söz konusu temizlik şirketinin sahibi A.Y'nin, yakınları ve tanıdıkları adına 6 ayrı şirketle bağlantısı bulunduğu da soruşturmadaki iddialar arasında yer alırken, bu şirketlerin de aynı belediyelere personel, araç, park ve bahçeler gibi konularda hizmet alımı sağladıkları ileri sürüldü.
Bir belediyede görevli müdürün, makam aracını kiraya vererek haksız menfaat sağladığı da iddia edilirken, bir üst düzey bürokratın da belediyenin basketbol takımı için yardım yapmaları karşılığında söz konusu şirketin ihaleye katılımını ve kazanmasını sağladığı ileri sürüldü. Bu iddialarla ilgili tüm para aktarımlarına yönelik hesap hareketlerinin savcılık tarafından incelemeye alındığı, belediyelerin suça konu olduğu öne sürülen tüm ihale belgelerine de önceki aylarda el konulduğu ortaya çıktı.

150 klasörde 75 bin sayfa evrak
İhaleleri kazanan şirketin sahibi olan ve suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Aziz Yıldız'ın poliste susma hakkını kullandı. Polis yaklaşık bir buçuk yıllık soruşturma ile 3 günlük gözaltı sürecindeki ifade, telefon görüşmeleri, teknik ve fotoğraflı takip delilleriyle elde ettiği toplam 150 klasördeki 75 bin sayfalık evrakı savcılığa iletti. 7 ilde 10'u aşkın belediyede, güvenlik, temizlik, personel alımı, araç kiralama ihalelerine fesat karıştırmak, suç örgütü oluşturmak ve rüşvet alıp vermek suçlamaları kapsamında 3 aşamalı düzenlenen Kasırga Operasyonu'nun iddianamesini İzmir Savcılığı hazırladı. Üzerindeki gizlilik kararı davanın açılmasıyla birlikte kalkan dosyayı, Antalya'da Kasırga, Ahtapot, Kantar, Parsel gibi birçok önemli operasyona imza atan kaçakçılık, organize suçlar ve narkotik suçlarına bakan başarılı savcısı Yusuf Hakkı Doğan görevsizlik nedeniyle daha ağır suçlara bakan İzmir'e göndermişti. ޞimdilik 3 aşamada gerçekleşen ve daha kaç aşama süreceği bilinmeyen Kasırga Operasyonu'nun iddianamesini İzmir Adliyesi'nde görevli Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan hazırladı. İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan'ın hazırladığı iddianame, İzmir Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 36'sı tutuklu 105 sanıklı davada sanıkların tahliye talepleri reddedildi. İddianamenin kabulünden sonra mahkeme ilk duruşma için 5 Mayıs'a gün verdi. ޞüpheliler suç örgütü kurmak, üye olmak, örgüte bilerek-isteyerek yardım etmek, rüşvet alıp vermek, ihalelere fesat ve edimin ifasına fesat, tehdit, bıçakla yaralama, rüşvet vermeye ve almaya aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla itham ediliyor. Bir buçuk yıldır yapılan teknik ve fiziki takip sonrasında savcı, basında yer alan 'Bu fotoğraf ihaleyi yaktı' başlıklı haber üzerine çalışma başlattı. Çünkü haber, kamuoyunun uzaktan da olsa duyduğu şeylerin artık ayuka çıkardığını ispatladı. Kasırga-1 Operasyonu iddianamesinin üçüncü kısmında gizli bilgilerin sızdırıldığı, belediye bürokratlarının ihale ile ilgili çok önemli bilgileri ihaleye girenlere sızdırdığı da öne sürülüyor. Kasırga belediyeleri ve işadamlarını vurduktan sonra küçük esnaf ile garibanı da Kasırga'nın etkisi vurdu. İlk darbe oto yıkamacılarına geldi. Operasyon sonrası iddialar ortaya dökülünce belediye bunları ruhsatsız diye tek tek yıkmaya başladı. Oto yıkamacılar ve otoparkçılar ise yıllardır ruhsat istemelerine rağmen verilmediğini üstüne de 'ruhsatınız yok' denerek işletmelerinin yıkıldığını öne sürüyordu.

Kasırga 2'de neler var
Rüşvet karşılığı denetim yapmadıkları ve ruhsatsız işyeri faaliyetine göz yumulduğu iddiasıyla düzenlenen Kasırga-2 isimli operasyonda bir çok esnaf ve bazı esnaf oda başkanları gözaltına alınmış dönemin Muratpaşa Belediye Zabıta Müdürü Baki Uçar bu kez de rüşvet çetesi lideri olmaktan ikinci kez tutuklanmıştı. Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen'in yakını da ifadesi alınıp bırakılan kişiler arasındaydı. Muratpaşa Belediyesi'nin Zabıta Müdür Yardımcısı dahil 5 çalışanı, tutuklu olan Zabıta Müdürünün sekreter ve şoförü, bir oda başkanı ve işadamlarından oluşan 10 kişi, Kasırga-2 Operasyonu'nda gözaltına alınmıştı. Antalya'daki 'Kasırga' operasyonu kapsamında Muratpaşa Belediye Başkanı'nın yakını, şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Antalya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliğince yürütülen operasyon kapsamında, şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan başkan yakını, daha sonra serbest kaldı. Bu ismin, Kemerağzı mevkinde bulunan kendisine ait Horse At Çiftliğinde kullanılmak üzere, Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Baki Uçar'ın, belediyede görevli H.Ö aracılığıyla E.A'ya (Bekir Avşar-Avşar Simitçilik) aldırdığı şemsiyelere ilişkin ifadesine başvurulduğu öğrenilmişti. Kasırga 2 operasyonunda adliyeye sevk edilen zanlılardan zabıta müdürü Mehmet Baki Uçar'ın sekreteri Leyla A. ile şoförü Ali K. ise tutuklandı. Uçar'a bu davada da tutuklama kararı çıktı. Uçar iki ayrı suçtan yargılanacak. Adliyeye sevk edilen zanlılardan bir oda başkanı ile işletme sahipleri B.A., A.D., İ.T. ve D.U., savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Kasırga 3'te AÇIKEL ve CANBAZ grubu
Antalya'da aylar önce yapılan Kasırga-3 Operasyonu'nda, Antalya, Bursa, Hatay ve Kütahya'da çeşitli belediyelerin temizlik ve güvenlik ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla biri kamu görevlisi 7 firma çalışanı 8 kişi gözaltına alındı. Bir süre önce Büyükşehir Belediyesi'ne 2 milyon liraya yakın alacak için haciz gönderen Açıkel Temizlik sahibi Abdullah Açıkel dahil 8 kişi, belediyeleri 2 milyonluk zarara uğrattıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Antalya polisi Antalya, Bursa, Hatay ve Kütahya'da edinilen bilgiye göre eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Muratpaşa Belediyesi'nden Mustafa Ç, Açıkel Temizlik ve güvenlik firmalarının sahibi Abdullah Açıkel ile kardeşi Bülent Açıkel, akrabaları olduğu öne sürülen Ahmet C, Filiz F, Adil Üstündağ, Selim E. ve Ahmet Y. yakalandı. Antalya'da Konyaaltı Belediyesi, Bursa, Hatay ve Kütahya'da belediyelerin temizlik ve güvenlik ihalelerine giren firmalara yönelik Kasırga 3 Operasyonu'nda ise 8 kişi gözaltına alındı, aralarında Antalya'da belediyelerin güvenlik ihalelerini alan bir isim, AÇIKEL TEMİZLİK sahibi Abdullah Açıkel, AHMET CANBAZ TEMİZLİK şirketi sahiplerinin bulunduğu 5 kişi ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla tutuklandı.Liderleri Abdullah Açıkel
Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet alıp vermekle suçlandığı iddia edilen şüphelilerin liderliğini Abdullah Açıkel'in yaptığı ileri sürülüyordu. Söz konusu kişilerin şu ana kadar 7 ihaleye fesat karıştırdıklarının bilirkişi tarafından tespit edildiği öğrenildi. Ardından 7 temizlik ve güvenlik ihalesinde, ihaleye fesat karıştırarak belediyeleri 2 milyon lira zarara soktuğu öne sürülenler tutuklandı. Kasırga-3 operasyonunda Muratpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Eski ޞube Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin, Filiz F. ve Selim E. serbest bırakıldı. AÇIKEL Temizlik ve CANBAZ firması yetkililerinden 5 kişi ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla tutuklandı. Kasırga-1'den tutuklu bulunan bir kişi ikinci kez tutuklandı. AÇIKEL Temizlik-Güvenlik sahibi Abdullah Açıkel ile çalışanlar Bülent Açıkel, Adil Üstündağ, temizlik şirketi sahibi akrabaları Ahmet Canbaz ve Ahmet Y. ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla tutuklandı.

Kasırga başkanları da vurdu
Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, Anayasanın 127. Maddesinin 4. Fıkrası 5393 sayılı Belediye Kanunu gereğince geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırıldı. 2010 yılı Haziran ayında Kasırga-1 operasyonu kapsamında Manavgat Belediye Başkanı ޞükrü Sözen ile birlikte İhaleye fesat karıştırma, rüşvet alma, edimin ifasını fesat karıştırma, rüşvet almak ve rüşvet vermek şüphesiyle gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. İhalelerde rüşvet aldığı öne sürülerek Kasırga Operasyonu'nda tutuklanan MHP'li Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe hakkında, ilçesindeki pazaryerindeki tuvaletten toplanan paraları, denetim görevini yerine getirmeyerek zimmete geçirilmesine sebebiyet vermek iddiasıyla da dava açıldı. Korkuteli Savcılığı'nca yürütülen soruşturma sonunda tutuklu başkan Hasan Gökçe hakkında zimmete sebebiyet vermek, başkan yardımcısı Recep ޞahin, zabıta amiri Yusuf Demirkaya ve Emin Gürbüz hakkında zimmet iddiasıyla Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Gökçe, Kasırga'daki iddialardan dolayı da İzmir'de önümüzdeki günlerde yargılanacak.

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a