banner244

Acısu Çayı ıslahı sürüyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Antalya’ya son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirterek, “Antalya turizm alanında ülkemizin en önemli illerinden biri olarak adını duyurmuş olsa da tarım alanında da başı çeken illerden biridir. Bu anlamda su yapıları Antalya için son derece önemlidir. Antalya ve ilçelerinin tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin taşkın zararlarından korunması maksadıyla tamamlanan 92 adet dere ıslahı ile; Antalya şehir merkezi, 143 yerleşim yeri ve 176 bin 835 dekar arazi taşkın zararlarından korunuyor” dedi.

Temizlik devam ediyor

Aydın, “DSİ, yaptığı makineli çalışmalarla hem derelerdeki taşkın riskini azaltmakta, hem de Antalya’nın mavi bayraklı plajlarının korunmasında öncü rol oynamaktadır. Tarımın ve turizmin gözbebeği Antalya’da mavi bayraklı plajların korunması ve sürdürülebilirliği için başlatılan turizm dereleri ıslahı kapsamında Serik Acısu deresinde Belek Turizm Yatırımcıları Birliği, Serik Belediyesi ve DSİ iş birliği ile karada ve suda çalışabilen amfibik makinelerle yapılan temizlik çalışmaları sürüyor. DSİ tarafından ilk defa uygulanan projede kullanılan tamamen sığ suda yüzebilen ve yumuşak zemin yapısında kullanılabilir olması için düşük zemin basıncıyla tasarlanmış ekskavatörlerle 360 derecelik alanda çalışma yapılabiliyor. 

Islah çalışmalarında 1 adet watermaster su ekskavatörü, 1 adet amfibik ekskavatör, 2 adet mavna, 1 adet longranch ekskavatör, 4 adet kamyon, 2 adet dragline, 1 adet paletli yükleyici ve 1 adet greyder kullanılmaktadır” diye konuştu.

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a