banner244

Ağız ve diş sağlığı ihmale gelmez

Kadınlarda ağız ve diş bakımının her evrede önemli olduğunu anlatan  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Özellikle diş bakımı kadınlarda bebek emzirme, gebelik, mensturasyon ve menapoz, dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir” dedi.

Ağız ve diş bakımı

Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız ve diş bakımı yapılırsa gebelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmayacağının altını çizerek,  “Gebelik sırasında beslenme hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemlidir. Gebelikte bebeğin diş gelişimi 5. ve 6. haftalarda başlar. Gebelik döneminde anne adayları süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimlerini karşılamalı. Eğer anne adayları gıdalarla yeterli kalsiyum almazlarsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar anne adayının kemiklerinden karşılanır” şeklinde konuştu.

Diş tedavisi

Gebelik sırasında diş tedavisinin önemine dikkat çeken Akkaya, “Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili dental tedaviden kaçınılmalıdır. Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir kadın doğum uzmanının önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır. Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alalaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir” dedi.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a