banner244

Akaydın dayatması

Halkkart'ın iptali için açılan davaların geri çekilmesi karşılığında minibüs ve otobüsçüler arasında işbirliği için ilk adım atıldı! Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın öncülüğünde, minibüs ve otobüsçülerin havuz sistemine geçmeleri için ön protokol imzalandı.

AESOB'a bağlı Antalya Minibüsçüler Esnaf Odası ile Antalya ޞoförler ve Otomobilciler Odası'na bağlı Özel Halk Otobüsleri Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanlığı arasında, havuz sistemine geçilmesi için Akaydın, CHP ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile milletvekili Tayfur Süner'in girişimleriyle ön protokol imzalandı. Protokole göre taraflar Halkkart'ın iptali için Büyükşehir Belediye'ye açtıkları davalardan feragat edecek. Böylece belediye kendini garantiye almış olacak. Ayrıca taraflar birbirlerine açtıkları minibüslerin otobüs olmasının iptali, otobüs sayısının yıllar önce arttırılmasının iptaline ilişkin davalardan feragat edecek. Minibüsçülerin 72 aracının geliri otobüsçülere aktarılacak. 72 aracın mülkiyeti otobüsçülere verilecek. Havuz sisteminin Halkkart üzerinden kurulacağı öğrenildi. Protokole uymak istemeyen ve protokolün iptali için dava açacağı öğrenilen ulaşım esnafı için ise Akaydın, 'Herkes bu protokole uymak zorunda' ifadesini kullandı. Daha önce de 14'lüler grubu bazı protokollere karşı gelmişti. Bu grup bu protokole karşı gelmeyecek ama protokole karşı olan esnafın da susmayacağı varsayılıyor. Edinilen bilgiye göre ulaşım esnafı ise protokole rağmen davalardan feragat etmeyi düşünmüyor! Zaten bazı davalardan feragat edilse dahi kesinleşmiş mahkeme kararları bulunuyor. Ayrıca şahıs olarak dava açan bir grup esnafın ise davalarını geri çekmeyi düşünmediği öğrenildi. Unlardan biri de minibüsçülerin eski oda başkanı Abdullah Ateş. Davalrdan feragat edilmesi durumunda halkın ve siyasilerin, bir türlü doğru dürüst imlemeyen şikayetlerin yağdığı Halkkart konusunda ulaşım esnafına soğuk savaş açabileceği bile varsayılıyor!

Ön protokol yapıldı
Büyükşehir Belediyesi'ndeki prokotolün imza törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın ile CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner, Antalya Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Gönenç, Özel Halk Otobüsleri Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanı Nadir Karatoy, Büyükşehir Belediye Hukuk Müşaviri İlker Gedik Hukuk katıldı. Onlarca araç sahibinin katıldığı Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu'nda yapılan imza töreninde konuşan Akaydın, 'Burada ulaşımda barış anlamı taşıyan protokole imza atılıyor' dedi. Antalya'da 662 minibüs, 167 otobüsün faaliyet gösterdiğini vurgulayan Akaydın, hiçbir belediye başkanının bu kadar muhataplı bir özel ulaşım sisteminin altından kalkamayacağını öne sürdü. Ulaşımın taraflarından bir şirket ya da kooperatif çatısı altında buluşmalarını önerdiklerini söyleyen Akaydın, bugün bu buluşmanın gerçekleştiğini belirtti. Protokolün ön protokol olduğunu vurgulayan Akaydın, birlikteliğin ayrıntılarının kısa sürede kesinleşecek protokolle ortaya çıkacağını söyledi.

Barışçı çözüm
Sorular üzerine Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşımda yer almak için 40 kırmızı otobüsü aldığında ulaşım esnafının kendisine kırıldığını ancak Antalya halkının kırmızı otobüslerden çok memnun olduğunu anlatan Akaydın, nüfusu çoğalan Antalya'da ulaşımda koltuk sayısı ve kalitesinin artırılması gerektiğini ifade etti. Akaydın, 'Hiçbir zaman ulaşım esnafını mağdur eden ve tehdit eden bir belediye başkanı olmayacağım dedim bunu açık açık söyledim. Bugüne kadar bu olmadı, bundan dolayı bir endişeniz olmasın. Sizden tek isteğim bu ön protokol imzalandıktan sonra 10 gün içerisinde Antalya halkının ulaşımda nasıl birlikte yüzünü güldürürüz bunun kararını verelim' diye konuştu. Ulaşımda aynı süre içerisinde aynı saat çalışan şoförün hangi güzergahta çalışırsa çalışsın aynı geliri elde etmesi gerektiğini vurgulayan Akaydın, 'Kesin protokolle birlikte ulaşımda Türk halkına örnek olacak, Antalya halkına yakışacak barışçı çözüm bulunur diye düşünüyorum' dedi.

Çocuklara tapu
CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner'de, ön protokolün 4 buçuk saat süren görüşmelerin ardından imzalanmasına karar verildiğini vurgulayarak şöyle konuştu: 'Özel halk otobüsü sahipleri ve minibüs esnafı çocuklarını geleceğini bu protokolle en iyi şekilde sağlama aldı. İnşallah ulaşım sorunu Antalya'da bu protokolle çözülür. Ulaşımda barışçı adım attığınız anda siyasi başarı da sağlanır. Bundan böyle Antalya adım adım her konuda başarıyı yakalayacaktır.' Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Gönenç ise Mustafa Akaydın'ın minibüs esnafına her zaman sahip çıktığını belirterek, 'Protokol çocuklarıma bırakacağımız en iyi tapu. Hiçbir esnaf bundan sonra boynu bükük değil, artık esnaf geleceğe kararlı bir şekilde bakacaktır' diye konuştu. Gönenç, Süner ve Akaydın'a çabalarından dolayı teşekkür etti. Özel Halk Otobüsleri Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Nadir Karatoy da, Süner ve Akaydın'a teşekkür etti, anlaşmanın hayırlı olmasını diledi.

ÜZERİNDE FIRTINALAR KOPACAĞI ޞİMDİDEN BELLİ OLAN İŞžTE O PROTOKOL:

Protokolün içeriğinde neler var
Konuşmaların ardından ön protokole Mustafa Gönenç, Nadir Karatoy ile hakem olarak da CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner imza attı. Protokolde şu maddeler yer alıyor:
'Taraflar temsil ettikleri ve veya tüzel kişiliklerin Antalya Büyükşehir Belediyesine karşı açtıkları elektronik ücret toplama sistemi işinin iptali için açtıkları davadan en geç esas protokolün imzalanmasından sonraki iki gün içerisinde feragat edecektir. Taraflar temsil ettikleri esnafın ve veya tüzel kişiliklerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ve veya birbirine açtıkları tüm davalardan esas sözleşme imzalandığında esas sözleşmede belirtilen sürede davalarından feragat etmeyi kabul, beyan ve taahhüt eder. Minibüsçüler Esnaf Odası 72 minibüsü mülkiyeti Özel Halk Otobüsleri Taşıyıcıları Kooperatifi'ne geçirilecektir. Tüm mülkiyetler devir edilene kadar 72 araçtan devir edilmeyenlerin gelirleri UKOME tarafından belirlenecek tarihten itibaren ödenecektir. Taraflar UKOME'nin belirleyeceği koşullara uygun olarak esas protokol havuz sistemi ve aktarma sisteminin çalışma koşullarını belirleyerek devreye olacaklardır. Taraflar iş bu ön protokolün detaylarını en geç 10 gün içerisinde tanzim ederek imza altına alacakları esas protokolde düzenleyecektir.'

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a