banner244
banner203

Akaydın icraatı

Akaydın, imar ve tapu sorunu bulunan Aksu ilçesi Çamköy mevki 229 parselde yaşayan vatandaşı yağmacı ilan etti. Aynı soruna sahip Kepez ilçesi Kepezaltı ve Santral mevki 226 parseldeki vatandaşı kanatları altına alarak Hak Sahipliği Sözleşmesi imzaladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, selefi AK Partili eski başkan Menderes Türel döneminde kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan imar ve tapu sorunu bulunan 229 ve 226 parselle ilgili iki ayrı tavır takındı. Aksu ilçesi Çamköy mevki 229 parselde yaşayan vatandaşı yağmacı ilan ederken Kepez ilçesi Kepezaltı ve Santral mevki 226 parseldeki vatandaşı kanatları altına alarak Hak Sahipliği Sözleşmesi imzaladı. Aradaki yaklaşım farkı 'onların ki can da bizim ki patlıcan mı' sözünü hatırlattı. Öfkeli 229 parsel sakinleri 'Akaydın '226 parsele şappur şupur 229'a yarabbi şükür' muamelesi çekiyor. Bizim tapumuz var. Tapusu olmayana hak sahipliği sözleşmesi adı altında seçim öncesi tapu verdiğini öne sürenler, bizim tapumuzu nasıl görmezden geliyor anlamış değilim. AİHM'e açtığımız davalarımızı sürüyor' dedi.

Sözleşmeyle halk kandırıldı mı?
Yerel seçimler öncesi daha CHP adayıyken imzalamaya başladığı Hak Sahipliği Sözleşmesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın şu vaatlerde bulunmuştu: Kentsel dönüşüm projesi olarak hazırlanan ve tapu tescil aşamasındaki planlama iptal edilecek. Tapu beklentisindeki halkın hak kaybı olmayacak. Vatandaş mağdur edilmeden tapu sahibi yapılacak. Ne yapılacaksa birlikte yapılacak. Ne planlanacaksa birlikte planlanacak. Kepezaltı ve Santral Mahalleleri yatırımcıya cazip hale getirilecek. Halkın görüşü alınıp yeni planlamayla 7-10 kata kadar planlama yapılacak. Tapu bedel parası ödemeyenler en düşük rayiç bedel üzerinden 48 ay vadede ödeme yapabilecek. Bu sözleşme kapsamına giren herkesle başvuru halinde bir hak sahipliği sözleşmesi imzalanacak.' Hak Sahipliği Sözleşmesi, yargı kararıyla Büyükşehir Belediyesi adına tescil edilen 226 parselin, Kepezaltı ve Santral Mahallelerini kapsayan bölümünde imar ve tapu sorununun çözülmesini kapsıyordu. Sözleşme 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP Kepez Belediye Başkan Adayı İnşaat Mühendisi Zeki Başaran, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın, Santral-Kepezaltı Mahalleleri İmar, Islah, Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Mesut Can ile mahalle halkı arasında imzalanmıştı. Sözleşmelere dönemin CHP Kepez İlçe Başkanı Alican Deveci ile CHP Antalya İl Başkanı Ömer Melli kefil olarak imza atmıştı. Ancak o sözleşmeye de şimdiye dek riayet edilmedi!

Akaydın'ın savunması
Öte yandan 229 parselde Milli Emlak'tan kesin tahsisin verilmesini beklediğini öne süren Akaydın, bölgede seçim yaklaştığı için kaçak yapılaşmanın hızlandığını, büyük tarım şirketlerine ait alanların da kaçak yapıya girdiğini belirtti. Akaydın daha önce yaptğğc bir açıklamasında bölgede bazı bakanlıkların alanları olduğuna, bunların planlarının eski başkan Türel döneminde yapıldığına dikkat çekerek 'Türel burada tenis kortlara ve benzeri üniteler yapacaktı. Buradaki gecekondu işgallerini Antalya halkının gözüne fotoğraflarla da sunduk. 2007 yılından itibaren burada yaşanan işgalleri gösterdik. Gerçekten hak sahibi sayılabilecek bir kesim var, bir de 2007-2010 arası ciddi işgaller var. Hatta özellikle 2010 yılında bile hal alanının girmesi gereken yerde 110 yeni işgal olduğu bana fotoğraflarla sunuldu. Bunların hiçbirisine müsamaha göstermeyiz, tehditlere de boyun eğmeyiz' ifadelerini kullanmıştı.

Bölge halkı ne diyor?
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi CHP'li üyelerinin Aksu ilçesindeki 229 parselde yaşayan bir bölümü tapu sahibi vatandaşın itirazlarını dikkate almadan bölgede imar düzenlemesi yapmasının gerginliği halen sürüyor. Vatandaşın tepkisine neden olan 229 parsel Hazine arazisi olarak geçiyor. Vatandaşın bir kısmının elinde tapusu bulunuyor. 3 bin 600 hanenin yaşadığı iddia edilen bölgede 2 bin hanenin yaşadığı Atatürk adıyla bir mahalle de yer alıyor. Bölge sakinlerinin çoğu işgalci kabul edildiği için şu anda Hazine ile davalık durumda. Vatandaşın AİHM'e açtığı davalar ise devam ediyor. Havalimanı yapılırken yerlerinden edilen insanlarda 229 parsele devlet tarafından yerleştirildi. Büyükşehir Belediyesi, bölgede sağlık ve spor yatırımlarının, Expo Fuar alanı ve toptancı hal kompleksinin olduğu bir planlama yapmak istiyor. İmar düzenlemesi onaylanırsa kan akacağını öne süren halk, şu an CHP ve Akaydın'a karşı sert tepki gösteriyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a