banner153
banner230
banner203

Akaydın: Ulaşım kaliteli olacak

Başkan Mustafa Akaydın, minibüs ve otobüs şoförleri esnafının birleşmesine yönelik gerçekleştirilen toplantıda, yakın zamanda devreye girecek ulaşım sistemi hakkında bilgiler verdi. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde (AESOB) düzenlenen toplantıda konuşan Akaydın, uzun süredir yeni ulaşım sistemi hakkında çalıştıklarını belirtti.

Akaydın, 'Ulaşımda geldiğimiz nokta, ulaşım esnafının tek çatı altında birleşerek havuz sisteminden faydalanmasıdır. Bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız. Havuz sistemine geçildiği daha zaman birçok şey daha güzel ve daha adil olacak. 14'lük araçlar konusu mutlaka çözülecek' dedi.

Dört ulaşım tipi
Yeni sistemle Antalya'nın güzergahlarının değişeceğini kaydeden Akaydın, dört ulaşım tipinin ortaya çıkacağını dile getirdi. 137 güzergah sayısının 94'e ineceğini anlatan Akaydın, şöyle devam etti: 'Dolayısıyla gövde hatlar dediğimiz kentin merkezinde hatlar, ana hatlar dediğimiz önemli güzergahlarda yolcu taşıyan hatlar, çevre hattı dediğimiz daha çok kırsal alandan şehir merkezine yolcu taşıyan hatlar ve bir de besleme hatlar dediğimiz 94 yeni hat oluşacak. Havuz sistemi olduktan kimsenin ben 'şu güzergahta çalışmak istiyorum' gibi bir endişesi olmayacak. Eğer bu sistemi sağlarsak herkesin mutlu olacağını düşünüyorum.'
Başkan Mustafa Akaydın, Halkkart sistemiyle bütün ulaşımı rahatlıkla takip edebildiklerini belirterek, toplu ulaşım araçlarında aylık taşınan yolcu sayısının 10 milyon dolaylarında olması gerektiğini söyledi. Ancak yüzde 25 dolaylarında kaçak yolcu taşındığını kaydeden Akaydın, 'Bunların hepsi bilgi dahilinde. Bu konuda lütfen herkes birbirini takip etsin. Kaçak olması demek birbirinize haksızlık etmek demektir. Biz bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Kamuyu zarara uğratanlara yaptırım uyguluyoruz' diye konuştu.

Uygar ulaşım sistemi
Yeni güzergahların adaptasyonu sırasında huzursuzluklar olabileceğini ifade Akaydın, şöyle devam etti: 'İnsanların alışkanlıklarını değiştirmek sıkıntı yaratabilir. Duraklarda pek değişiklik olmayacak. Ancak besleme hatlara duraklar eklenecek. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan geçmek için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz. Güzergahlar ve duraklar konusunda erkenden bilgilendirmeye başlayacağız. Geçişin sorunsuz olması için ayrı bir birim oluşturacağız, teknolojiyi kullanacağız. Broşürlerle halkımıza güzergahları anlatacağız. Herkesin posta kutusuna yeni güzergahlarla ilgili bilgilendirme broşürleri bırakılacak. Vatandaşlarımdan ve sizlerden anlayış bekliyorum. Antalya hak ettiği son derece uygar, kaliteli ulaşım sistemine kavuşacak.'

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a