banner244

Alakır'da HES keşfi yapıldı

Kumluca'da Alakır Çayı üzerinde yapılması planlanan 7 hidroelektrik santral için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alınmadığı gerekçesiyle açılan dava kapsamında, Antalya Bölge İdare Mahkemesince keşif yapıldı

İnceleme yaptılar
Antalya 1. Bölge İdare Mahkemesinden hakim Erkan Atılı, 2. Bölge İdare Mahkemesinden hakim Ali Rıza Altun, davacı ve davalıların avukatları, Karacaören Doğa Kültür Turizm Tanıtma ve Dayanışma Derneği (KADOK) Başkanı Mehmet Başar, dernek yönetim kurulu üyeleri ile köylülerden oluşan heyet, Alakır Çayı'nın çıkış noktası olan Büyükalan köyünden başlayarak, Alakır Vadisi'nde yaklaşık 60 kilometre boyunca inceleme yaptı.

Doğal sit alanı
Keşif sonrasında basın açıklaması yapan KADOK Başkanı Mehmet Başar, Alakır Vadisi'yle ilgili daha önce açtıkları dava kapsamında da keşif yapıldığını belirterek, vadiyle ilgili her türlü olumsuzlukların karşısında duracaklarını söyledi. Daha önceki başvurularında, vadinin doğal sit alanı ilan edilmesini ve mevcut yaşamın devamının sağlanmasını istediklerini dile getiren Başar, Bölge Koruma Kurulunun görevini yapmadığını savundu.

ÇED raporu yok
Devam eden davayı ise hidroelektrik santrallerin, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan yapıldığı için açtıklarını dile getiren Başar, şunları söyledi: ''Alakır Çayı üzerine yapılacak HES'lerle ilgili ÇED raporu alınmamıştır. Biz ÇED raporunun gerekli olduğunu iddia ediyoruz. Bunun alınması istemiyle dava açtık. Bu davamıza istinaden burada keşif yapılıyor. Alakır'ın doğasının, insanlarının, tarımının ve biyolojik bitkilerin korunmasını istiyoruz. Mahkemenin vereceği karara hepimiz saygılıyız.'' Başar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm çevrecileri Alakır Vadisi'ne sahip çıkmaya çağırdı.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a