banner244

Amir gelmedi, memur fırça yedi

Turizm şoförlerinin eğitimden geçirildiğini anlatan Vali Altıparmak, 'Bu çalışmalar ileriki dönemde meyvesini verecek. Burada turizmcilere de ciddi görevler düşmekte. Zira şoförlerin her halükarda çalıştırılacak saatle orantılı olarak ikinci yedeğini vermek zorundalar ya da ona göre uygun saatlerde çalıştırmak zorundalar. Bize şoförler söylemiyor, ikinci işte çalışıyor diyorlar. Köklü kuruluşlar, kalıcı kuruluşlar 2 ay çalıştırıp 3 ay bırakan kuruluşlar değil, personelini yıllarca istihdam eden kurumlardır. İsmi belli bir noktaya gelmiş kuruluşlara sorun, çalıştırdıkları personel 10-15 yıllıktır. Kurumsal hafıza taşıyan, aidiyet oluşturmuş çalışanlardır. Bu manada turizmcilere de ciddi gayret düşüyor' diye konuştu.

İhaleler geç kalmasın uyarısı
Antalya'da, 2010'dan kalma yapılamayan ihaleler bulunduğuna işaret eden Vali Altıparmak, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Lütfen ihale birimlerinizi güçlendirin. İhaleler geç çıkıyor. Bir yetkili, birkaç yetkilinin izin alması, ayrılması durumunda ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bu alanı güçlendirmemiz lazım. Ödeneği belliyse yılın ilk birkaç ayında bitmesi lazım. Mayıs haziranda ihale konuşulmaması lazım artık.'

Amir yoksa yardımcısı gelecek
Konuşmasının ardından, toplantıya katılan kurum, kurul ve mahalli idarelerin temsilcilerine söz veren Vali Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Fen İşleri Daire Başkanı'yla, Akdeniz Üniversitesi'nin de genel sekreter yardımcısıyla temsil edildiğini fark edince, 'Yılın ilk toplantısı ve burada kurum amirlerimizle birlikte olmayı arzu ederdim. Bir tane başkan yardımcısı yok. Bu kadar insan geliyorsa ya işin başındaki insan gelir ya da vekili gelir. Onların da ben gelmesini isterim buraya. Yılın ilk toplantısında kurum amirlerimizin gelmesini beklerim. Programları yoğundur, olabilir. Onların önceliği olmayabilir. Keşke en azından vekilleri olsaydı. Ben buradaysam onlar da gelecek.'

Yatırımda aslan payı ulaştırmanın
Vali Altıparmak'ın verdiği bilgiye göre, Antalya'da 2010 yılı yatırım programında 43 proje bulunuyor. Bu projeler kapsamında, genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile mahalli idareler tarafından 2 bin 585 iş yürütülmekte. Bu projelerin bedellerinin toplamı 4,3 milyar TL. 2009 yılı sonuna kadar yapılan harcama 1,7 milyar TL, 2010 yılı ödeneği ise 949 milyon TL.
Dönem sonu itibariyle bu ödeneğin 598,4 milyon TL'si harcandı. Gelen ödeneğe göre yüzde 88,3 parasal gerçekleşme sağlandı.

Yürütülen projeler
Uygulamaya konan genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile mahalli idarelerin yürüttükleri 2 bin 585 işin bin 273'ü tamamlandı, 583'ünde çalışmalar devam etmekte. Bunların 61'i ihale aşamasında, 668 işte ise çalışmalara başlanılamadı. 2010 yılı ödeneğinin yüzde 46'sı diğer kamu hizmetleri olmak üzere yüzde 24'ü ulaştırma, yüzde 9'u eğitim, yüzde 8'i enerji, yüzde 7'si turizm, yüzde 4'ü tarım ve yüzde 3'ü sağlık sektörlerine ayrıldı. 30 Kasım 2010 tarihi itibariyle tarım sektöründe 16,4 milyon TL, enerji sektöründe 47,3 milyon TL, ulaştırma sektöründe 180,5 milyon TL, turizm sektöründe 49,7 milyon TL, eğitim sektöründe 40,9 milyon TL, sağlık sektöründe 12 milyon TL ve diğer kamu hizmetleri sektöründe 251,3 milyon TL harcama yapıldı.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a