banner153
banner230
banner203

Andrey Karlov’un adı Demre’de yaşayacak

Başkan Türel, Demre’de Noel Baba Kilisesi’ne giden yola, silahlı saldırı sonucu ölen Rusya’nın Ankara Eski Büyükelçisi Andrey Karlov’un isminin verileceğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre; Belek’te gerçekleşen Türkiye-Rusya Medya Forumu’nun açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “İki ülkenin arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi ve geleceğe daha emin adımlarla yürümesi fevkalade önem arz ediyor. En zor süreçlerde dahi bu dostluğa gölge düşmedi ve bu dostluk yerini güçlü bir şekilde korudu. Şimdi gerçekten çok güçlü bir siyasi ilişki ve toplumsal ilişki dönemi yaşıyoruz” dedi.

 

En önemli referans belgemiz

“Rus misafirlerimizi Antalya’da en güzel şekilde ağırlıyor olmak, bizim turizm sektöründeki en önemli referans belgemiz” diyen Türel, şunları söyledi; “Turizm sektörü içerisinde yapılan anketlere baktığımızda gelen misafirlerimizin memnuniyeti yüzde 90-95’lerin üzerinde. Bu da gerçekten bizim başka bir onur belgemiz oluyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı iken Moskova’daki turizm fuarına birçok kez katıldım. Orada elimizde broşürler turizmci arkadaşlarımızla Antalya’nın tanıtımını yapmak üzere büyük bir gayretin içerisindeydik. Türkiye’ye gidiyor musunuz sorusunun cevabını Türkiye’ye gitmiyoruz, biz Antalya’ya gidiyoruz şeklinde almamız Antalya’nın Rusya’daki önemini çok güzel şekilde anlatan cümleler oldu. Antalya’nın Rusya nezdindeki çok farklı konumunu, özellikle kardeşlik ilişkilerinin, toplumsal dostluğun geliştirilmesi açısından Antalya’nın farklı bir rol aldığını görmek bizim için büyük bir mutluluk vesilesi.”

 

Noel Baba Kilisesi’ne giden yola

Büyükşehir Belediyesi olarak ilişkilerin güçlenmesi için gereken adımları en güzel şekilde atmaya devam ettiklerini belirten Başkan Türel, “Bugün Andrey Karlov Vakfı beni ziyarete gelecek. Rahmetli Karlov benim de birçok projede birlikte çalıştığım iyi tanıdığımız çok kıymetli bir diplomattı. Öyle bir dostumuzu kaybetmenin bizde büyük bir yarası oluştu. Sayın Karlov’un isminin Antalya’da yaşatılması hususunda adım atacağımızı başsağlığı için Rus başkonsolosluğumuzu ziyaretimizde ifade etmiştim. Geçtiğimiz Büyükşehir Meclisi’nde bununla ilgili adımı attık. Demre’de özellikle Rus turistlerin çok güzel bir şekilde ibadet ettiği St. Nicolas yani Noel Baba Kilisesi’ne giden yola Sayın Andrey Karlov’un adının verilmesi hususundaki teklifimizi yaptık. Böylece Sayın Karlov’un Antalya’da özellikle Rus turistlerin en yoğun olduğu caddede yaşatılması bizim ilişkilerimizin adeta bir nişanesi olacak. O yüzden biz Rus dostlarımızı hiçbir zaman unutmuyoruz unutmayacağız unutturmayacağız” diye konuştu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a