banner244

Antalya bunu hak etmiyor

Budak, Ocak Ayı Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ekonomide asıl gerçeklerin unutulmamasını isteyerek, şunları söyledi:
''Sigaradan alınan verginin gelir vergisinin, kurumlar vergisinin üzerinde olduğu bir ülkeyiz. Otelde tatil yapan vatandaşların oranı yüzde 5'in altındadır. Bir taraftan maliyetlerimiz yüksek, diğer taraftan işçi karnını doyuramıyor. Bugün biz toplu taşıma ücretlerinin ne olduğunu bile bilmeyiz. Ama bir ailede üç kişi her gün belediye otobüs bileti alsa aylık asgari ücretin yarısı ulaşıma gidebilmektedir. Türkiye'de ne asgari ücretle ne 500-600 dolarla, bırakalım bir ailenin geçinmesini, bir kişinin geçinmesi bile çok zordur. Bu konulara artık daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Tunus'taki olaylara dikkat edilmelidir. Tunus yabancı sermaye çeken, yüzde 4 büyüyen, işsizliğin bize yakın olduğu, istikrarlı bir ülke olarak gösteriliyordu. Ama işsizlik ve yoksulluk sosyal patlamaya yol açtı. Dolayısıyla başarılı firmaları ve iyi şeyleri öne çıkarmanın yanında, en alttaki kesimlerin sıkıntılarını paylaşmaya, halkın vicdanını rahatlatmaya da önem verilmelidir.''

-''İSTANBUL'DAKİ PROJELERİ KISKANARAK İZLİYORUZ''-

Çetin Osman Budak, Antalya'nın ülke ekonomisine aldığından daha fazla veren 12 ilden biri olduğunu, buna karşılık turizm başkenti olan Antalya'ya gerekli yatırım ve desteğin sağlanmadığını söyledi. İstanbul'da Galatasaray'ın yeni stadını kıskandıklarını ifade eden Budak, Antalya'nın bir stadının bile olmadığını vurguladı.
Budak, şöyle devam etti:
''Ali Sami Yen stadı yeri karşılığında devletin desteğiyle 600 milyon doların üzerinde bir bütçeyle güzel bir stadyum yapıldı. Ülkemizin her yerinde bu tür eserlerden mutluluk duyuyoruz. İstanbul'daki bu projeleri kıskanarak izliyoruz. Daha önce İstanbul'da Olimpiyat stadı yapıldı. Kaç tane maç yapıldı orada bilmiyorum. İstanbul gerçekten bugün hem kamu projeleri ile hem de özel sektör yatırımlarıyla, çok büyük konut projeleriyle hızla gelişmeye devam ediyor. Ama aynı gelişmeyi Türkiye'nin geri kalanında göremiyoruz. Biz İstanbul'a imreniyoruz. İzmir, Antalya turizmine özeniyor. Oysa bu gelişmelerin dengeli olması gerekir. Turist vizelerinden alınan gelir, Hazine arazilerinden sağlanan gelir bir yılda Antalya'yı değiştirecek düzeydedir. Bu durumun da dikkate alınacağını ümit ediyoruz.''
Turizm kenti Antalya'da kongre merkezi, uluslararası spor yarışmalarının yapılacağı spor salonu olmadığına işaret eden Budak, ''Antalya'da bir stadyum yok. Antalyaspor, maçlarını bir otelin stadında oynuyor. Turizmin başkenti Antalya, turizmden, tarım ihracatından sağladığı gelirlerle ülke ekonomisine aldığından daha fazlasını veriyor. Antalya'ya yatırımlar yapılmalı. Antalya bunu hak etmiyor'' dedi.
Antalya Turizm Aޞ'nin kuruluş çalışmalarının tamamlandığını anlatan Budak, kentin tanıtımının tek elden yürütülmesi gerektiğini söyledi. Antalya'da gün yüzüne çıkmamış bir çok tarihi ve kültürel eser bulunduğuna değinen Budak, Perge tiyatrosu ve stadyumunun işletilmesi konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelere başlayacaklarını açıkladı.
Konuşmaların ardından 2010 yılında Akseki, Kemer, Elmalı, Gazipaşa, Korkuteli ve Serik ilçelerinde Kurumlar Vergisi ile Gelir vergisi birincisi olanlara plaketleri verildi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a