banner153
banner230
banner203

Antalya gelirini  ikiye katlayacak

Türel, 'Büyükşehir Yasası çerçevesinde Antalya il gelirini ikiye katlayacak ve köylere de 100 milyon lira kaynak ayrılacak' dedi.

Gelir 1 milyara çıkacak
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Menderes Türel, Büyükşehir Yasası'nı anlatmak üzere Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO) partililer, muhtarlar ve sivil toplum örgütleriyle biraraya geldi. Antalya'nın bugünkü bütçesinin 493 milyon liradan 910 milyon liraya çıkacağını ifade eden Türel, 500 milyon lira geliri olan Antalya'nın geliri 1 milyara çıktığında 100 milyon lirasının köylere ayrılmasının zorunlu olacağını söyledi. Bunun yasayla korunduğunu ve yetkililerin bunu yapmak zorunda kalacağını kaydeden Türel, belediyelerin bu parayı köyler için harcayacağını belirtti.

Verilecek cevap bellidir
Muhalefetin Büyükşehir Yasası'na yönelik yaptığı eleştirilere de cevap veren Türel, '''Referandum yaparak belediyeniz kapatılsın mı kapatılmasın mı?' gibi bir soru soruyorlar. Yani bu şu demek: 'Evinizi yıkayım mı yıkmayayım mı? Burada verecek cevap bellidir. Siz eğer daha çok hizmet için kapatılsın kapatılmasın mı? diye sorarsanız vatandaş daha çok hizmeti tercih edecektir.'' dedi. Köyden mahalleye çevrilen köylerin ciddi bir kaynağa sahip olacağını dile getiren Türel, köydeki evini genişletmek isteyene ilçe belediyesi tarafından verilecek projenin ücretsiz olacağını kaydetti. Su ücretlerinin belediyenin en düşük su tarifesinin 4'te birinden daha fazla olmayacağını ifade eden Türel, Alanya'da bir siyasi partinin hazırlayıp köylerde dağıttığı 25 maddelik broşürdeki bilgilerin bir tanesinin bile doğru olmadığını söyledi. Türel, 'Hazırladıkları bu maddeleri oturup yasayı okusalardı bu kitapçığı yapmayacaklardı' şeklinde konuştu.

Birçok köy yolu asfaltsızdı
2004 yılında İstanbul ve Kocaeli'nde Büyükşehir Yasası'nın uygulanmaya koyulduğunu söyleyen Türel, bu yasaların hazırlanırken adım adım uygulamalar neticesinde, bir kanaat meydana gelerek oluştuğunu dile getirdi. Türel, 'Örneğin: 2004 yılında büyükşehir yasasını İstanbul ve Kocaeli'nde gerçekleştirmiştik. İstanbul ve Kocaeli'ndeki 8 yıl içerisinde çalışmalarla ciddi başarılar ortaya koyuldu. Birçok köy asfaltsızdı ve içme suyuna sahip değildi. İstisnalar hariç genel olarak sorun olmaktan çıkarıldı. İstanbul ve Kocaeli'nde bu model 27 vilayete uygulanacak. 13 yeni 14'de eski büyükşehir olmak üzere toplam 29 büyükşehirde ülke nüfusunun yüzde 75'i bu sistemden faydalanacak'' diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a