banner244

Antalya güvenli kent

Toplantıda Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, müdürlüğün yürüttüğü projeler ve çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Kent güvenliğinin önemini vurgulayan Ali Yılmaz, ''Güvenlik olmazsa üretim olmaz, üretim olmazsa ticaret olmaz, ticaret olmazsa refah olmaz. Milli geliri yüksek, refah içindeki toplumlarda güvenlik sendromunun çok fazla yaşanmadığını görüyorsunuz'' dedi. Sorunların çözümünde toplum destekli polislik anlayışına önem verdiklerini kaydeden Yılmaz, asayişte önemli olanın suçlar oluşmadan önlemek olduğunu ifade etti. Yılmaz, şunları söyledi: ''Siz ne kadar suçlu yakalarsanız yakalayın, eğer bir şehirde çok suç işleniyorsa, siz eşinizi çocuklarınızı parkta dolaştıramıyorsanız, işe giderken malıma, canıma herhangi bir saldırı mı olacak diye endişe içerisindeyseniz o şehre güvenlik yok demektir. Önemli olan toplumdaki insanların kendini güvende hissetmesidir. Bunu da güvenlik güçleri sağlayacak.'' Gençlerin ''çağın vebası'' olarak nitelendirilen uyuşturucu belasına bulaşmamaları bakımından Antalya'da 'dost eli projesini' başlattıklarını anlatan Emniyet Müdürü, gençleri sosyal faaliyetlere yönlendirdiklerini, uyuşturucuya bulaşanları da tedavi ettirdiklerini kaydetti.

192 çocuk normale döndü
Sokak çocuklarının ve uçucu madde kullanan çocukların da önemli bir sorun olduğunu belirten Yılmaz, bunu önlemek için ''çiçekleri soldurmayalım projesi'' başlattıklarını ve 192 sokakta yaşayan ya da çalışan çocuğun bu proje sayesinde normal hayatına döndürüldüğünü söyledi. Toplumun bir diğer sorununun da trafik olduğunu kaydeden Yılmaz, ''Motosikletlerin denetlenmesi ve trafik kurallarına uyulması konusunda yeni proje başlatıyoruz. Valimizin talimatıyla 'Yaya öncelikli kent Antalya projesi' başlatıyoruz. Bizde aracına binen (ben güçlüyüm) diyor, yayanın hakkını hiçe sayıyor. Gelişmiş ülkelerde yayalar önceliklidir'' dedi. Emniyet Müdürlüğü'nün bir diğer projesinin 'suç ve suçlularla mücadele projesi' olduğunu anlatan Ali Yılmaz, ''Rakamlara baktığımız zaman cinayet, gaspta azalma var ama basit hırsızlık dediğimiz hırsızlıkta artış var. Ama bu toplumu rahatsız etmiyor. Nitelikli hırsızlık dediğimiz büyük hırsızların çoğu cezaevinde'' diye konuştu. Turistlerin yüzde 80'inin Antalya'ya güvenli kent olduğu için geldiğini, üniversite ile yaptıkları bir araştırmaya göre, halkın yüzde 75'inin Antalya'nın asayiş sendromu ile karşı karşıya olmadığını ve kendilerini güvende hissettiğini söylediğini bildiren Ali Yılmaz, ''Bu güzel bir rakam ama yeterli değil. Biz sizlerle güvenlik hizmet kalitesinin artırılmasını istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

ATSO'da toplantı
Öte yandan ATSO Antalya AB Bilgi Merkezi tarafından, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde Emniyet Teşkilatı'na 'Avrupa Birliği'ne Uyum Sürecinde Türk Polis Teşkilatı' konulu konferans düzenlendi. İl Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz ise yaptığı konuşmada Türkiye'de özellikle polis teşkilatında büyük bir değişim, gelişim ve dönüşüm yaşadığını söyledi. 'Çağın gereklerine ayak uyduramayan değişimleri takip edemeyen, gelişmeleri gözleyemeyen hiçbir teşkilatın başarı şansı yok' diyen Yılmaz, 'ޞöyle bir yıllar öncesine gidin eski meslektaşlarınızı bir dinleyin, 'böyle suçla mücadele edilir mi, cinayet çözülür mü?' diye kendi kendinize konuşursunuz. Çünkü Türkiye, özellikle polis teşkilatı nereden nereye geldi. En önemlisi mevzuat değişikliğinden öte, Türkiye'de özellikle polis teşkilatı artık insan haklarından bahsediyor, işkenceye karşı sıfır toleransı konuşuyor, hukukun üstünlüğünü, kamu düzeni ile temel hak ve özgürlüklerinin ikisinin arasındaki hassas dengeyi tartışıyor. Türkiye, kamu düzeni korunmalıdır ama korunurken temel hak ve özgürlükler zedelenmelidir konusunu konuşuyor' ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a