banner244

Antalya kazanacak

Antalya'da yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Türkiye'nin en büyük ve panoramik akvaryumunun Büyükşehir Belediyesi'ndeki ihalesini Okyanus Akvaryum-Atılgan İplik- Kafecan Turizm ortak girişimi kazandı

Belediye para kazanacak
Konyaaltı ilçesi Arapsuyu bölgesi Olbia Kanyonu Minicity yanında yapılacak akvaryum için Okyanus Akvaryum, Atılgan İplik ve Kafecan Turizm ortak girişimi, 25 yıl süreyle Büyükşehir Belediyesi'ne KDV hariç yıllık 661 bin TL'nin yanı sıra cirosunun yüzde 3'ünü ödeyecek. Kapalı teklif usulü ve artırma yöntemiyle yapılan ihaleye 2 firma katıldı. Okyanus, Atılgan ve Kafecan ortak girişimi KDV hariç 402 bin 600 TL, Aykar-Marinescape konsorsiyumu KDV hariç 410 bin TL yıllık kira bedeli teklif etti. Açık artırma sonunda Aykar-Marinescape konsorsiyumu ihaleden çekildi. 30 bin metrekare arazi üzerine yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alana inşa edilecek akvaryum için Genel Sekreter Mehmet Rıfkı Aktekin, 'Kent içinde cazibe merkezlerinin azlığı ve tatil köylerine 'her şey dahil' ile gelen turistlerin kentin içine gelmemesinden kaynaklanan ekonomik sıkıntılar var. Bu, sorunun çözümüne katkı sağlayacak' dedi.


2 firma katıldı
Türkiye'nin en büyük akvaryum ihalesi Antalya Büyükşehir Belediye encümen odasında yapıldı. İhale hakkında bilgi veren Genel Sekreter Mehmet Rıfkı Aktekin, akvaryumun Antalya'nın kronik sorunu olarak gösterilen turistin şehir merkezine çekilmesinde katkı sağlayacağını ifade etti. Aktekin'in konuşmasının ardından ihaleye geçildi. Kapalı teklif usulü ve artırma yöntemiyle yapılan ihaleye 2 firma katıldı. İhaleye İstanbul Okyanus, Atılgan İplik ile Kafecan Turizm firmalarından oluşan ortak girişim ile Aykar İnşaat Marinescape Project konsorsiyumu katıldı. Dosyalar kontrol edildikten sonra teklif zarfları açıldı. Okyanus, Atılgan ve Kafecan ortak girişimi KDV hariç 402 bin 600 TL, Aykar-Marinescape konsorsiyumu KDV hariç 410 bin TL yıllık kira bedeli teklif etti. Tekliflerin ardından açık artırmaya geçildi. 430 bin TL ile başlayan artırma 10'ar bin liralık teklifler halinde 11 kez artırıldı. En yüksek teklifi KDV hariç yılık 661 bin TL ile Okyanus, Atılgan ve Kafecan ortak girişimi verdi. Bunun üzerine Aykar-Marinescape konsorsiyumu ihaleden çekildi.

Akaydın'ın onayına sunulacak
Genel Sekreter Aktekin, ihalenin akıllarından geçen rakamın altında gerçekleştiğini belirterek sembolik bir artırım istedi. İhaleyi alan ortak girişimin sözcüsü Ramazan Atılgan, 'Bu Antalya'nın projesi. Biz Antalyalıyız. Olaya maddi açıdan değil, manevi açıdan bakıyoruz. Üzerimize düşen vazifeyi yaparak elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Bugünden itibaren belediyenin ve Antalyalıların katkılarını bekliyoruz' diyerek bin TL'lik artış yaptı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak akvaryum ihalesi KDV hariç yıllık 661 bin TL ile sonuçlanmış oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın ihaleyi 15 iş günü içinde onaylama ya da iptal etme yetkisi bulunuyor. İhale Akaydın'ın onayından sonra kesinlik kazanacak.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a