banner237
banner203

Antalya’da ‘lezzet şöleni’

Dünya turizminin en önemli destinasyonlarından biri olan Antalya, 15 ülkeden 100 farklı mutfak ve 200'den fazla lezzetin sergileneceği Uluslar arası Sokak Lezzetleri Festivali’ne ev sahipliği yapacak.  Aktur Lunapark yanındaki 10 bin metrekarelik alanda 7 Eylül’de ziyaretçilere kapılarını açacak olan festival, tescilli Antalya Piyazı’nın katılımcılara ikramıyla başlayacak. 9 Eylül gecesi son bulacak festivalin giriş ücreti 15 lira olacak. 0-12 yaş arası çocuklar ile şehit aileleri, gaziler, engelliler ve emekliler ücretsiz olarak girebilecek.

Bugün, 7-9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek festivalin tanıtımı amacıyla bir otelde toplantı yapıldı. Toplantıya festival kurucusu Barış Yalaz, reklam ajansı başkanı Necdet Alkandemir, basın danışmanı Fatoş Akgün, şef Bilge Erk ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni katıldı. Festival Başkanı Barış Yalaz Antalya’nın turizmdeki konumuna dikkat çekti. Festivali uluslararası boyuta taşıyarak turistin şehre inmesini amaçladıklarını belirten Barış Yalaz, “Turistin şehre inmesini, şehir esnafına, ekonomiye katkı sağlamasını planladık. Tur operatörleriyle yaptığımız anlaşmalar gerçekleştirdik. Özellikle Avrupa’daki ve Rusya’daki turistlerin Antalya’ya gelmeden festivalden haberdar olmalarıyla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Festivalimizin yaklaşık 4’te 1’lik kısmını turistlerden oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Ekonomi ve nostalji

Festival Şef Danışmanı Bilge Erk ise sokak lezzetleri geleneğine dikkat çekerek,  “Dünya gıda ve tarım organizasyonuna göre 1 gün içinde 2 buçuk milyar insan sokak lezzetlerini tüketmekte. Bunun birçok sebebi var. Bunlardan sebeplerden birincisi ekonomik sebepler, ikincisi zaman, üçüncüsü ise nostalji. En büyük özelliği gelenekselciliği, yani inovasyona çok açık olmaması” diye konuştu. Ajans Danışmanı Necdet Alkandemir festivalde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, sosyal medyadan kısa bir sürede büyük bir kitleye ulaştıklarını anlattı. AGC Başkanı Mevlüt Yeni de, Antalya’nın marka değerine değer katacak böyle bir festivale ihtiyaç olduğunu aktararak, “Antalya basını olarak festivalde yer almaktan büyük mutluluk duymaktayız” ifadesini kullandı. Cemiyet olarak festivalin medya partneri olabileceklerini hatırlatan Mevlüt Yeni, şehrin lezzetlerinin yanında stant kurularak yerel gazetelerin sergilenmesini  önerdi.

Sınırsız lezzetler

15 ülkeden 100 farklı mutfak ve 200’den fazla lezzeti katılımcılarla buluşturacak festivalde her ülkenin 3 menüsü yer alacak. Antalya’ya özgü sokak lezzetlerinin de yer alacağı ve katılımcıların 4’te 1’inin turistlerden oluşmasının beklendiği festivalin gözdesi Antalya Piyazı olacak. Açılışta yerli ve yabancı bütün katılımcılara ikram edilecek piyaz ziyaretçilere bambaşka bir lezzet deneyimi sunacak. Şehrin en kapsamlı lezzet festivalinde 60-70 bin civarında ziyaretçinin ağırlanması hedefleniyor.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a