banner153
banner192
banner203

Antalya’nın gururu oldu

BYEGM tarafından bu yıl 15 Temmuz’un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlenen 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından bu yıl 15 Temmuz’un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlenen 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın ödül töreni yapıldı. Yarışmada dereceye giren Akdeniz Manşet Gazetesi, internet haber sitesi dalında www.akdenizmanset.com.tr ile Türkiye üçüncülüğü ödülünü aldı. Akdeniz Manşet Gazetesi’nden Murat Esentekin, ödülünü Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un elinden aldı.

“Yerel basına güveniyoruz”

BYEGM’in geleneksel olarak düzenlediği ödül töreni Grand Ankara Oteli'nde gerçekleştirildi. Ödül törenine Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar, siyasetçiler, yerel, ulusal ve uluslararası basından gazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Törende Başbakan Binali Yıldırım, yerel basının milletle iç içe olmasının önemine değinerek, “Şehrimizde, ilçede, caddede, sokakta, her yerde siz varsınız. O yakınlık içerisinde toplumun gerçekleriyle bire bir temastasınız. Sizler yerelin ruhunu yansıtıyorsunuz. Siyasette yereli ihmal eden asla başarılı olamaz. Basında da bu böyledir. Mahallinde olanı ıskalayan bir basın, ideal bir basın olarak görülemez. Onun için yerel basına güveniyoruz. Fedakârca yaptığınız işleri takdir ediyoruz” diye konuştu.


“Anadolu basını gazidir”

Basın tarihine bakıldığında, yerel basının, Anadolu basınının özel bir öneminin her zaman olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Aslında Anadolu basını gazi basındır. İstiklal Harbi boyunca Anadolu'da çok büyük işler görmüştür, büyük hizmetler ifa etmiştir. O dönem milletimizin moral değerlerini yüksek tutmak için çok ciddi gayret göstermiştir” yorumunu da yaptı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Türkiye’nin 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacağını ve unutturmayacağını belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “15 Temmuz, iki yüzlü bir madalyona benziyor. Madalyonun bir yüzünde bu Anadolu ve Rumeli topraklarının tarih boyunca gördüğü en büyük ihanet hareketlerinden biri yer alıyor. Madalyonun öbür yüzü ise büyük bir kahramanlık destanıdır. Yine bu millet, tarih boyuna çok büyük kahramanlık destanları yazmış bir millettir. Ama 15 Temmuz’da hem de 21. yüzyılın başında bu millet, dünyada demokrasinin nasıl savunulacağını, milli iradeye karşı harekete geçen, elinde topu, tüfeği, tankı, uçağı olanlara karşı nasıl mücadele edileceğini dünyaya destansı bir kahramanlıkla göstermiştir.”


Yarışmanın tarihçesi

Törende BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ise, Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın, ülkemizde yerel medyaya yönelik en eski geleneksel yarışma olduğuna dikkat çekerek tarihçesini anlattı. Akarca şöyle devam etti: “Yarışma, Genel Müdürlüğümüze verilen ‘Basınla ilgili münasebetlerin düzenlenmesi ve basının güçlendirilmesi için gerekli faaliyetlerde bulunmak’ görevi gereği yapılmaktadır. Yarışmada amacımız,  yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak, yerel medya mensuplarının çalışmalarını desteklemek ve basında kaliteyi yükseltmektir. Yarışma ilk olarak 1973 tarihinde ‘Anadolu Basınını Özendirme Yarışması’ adı ile yazılı basına yönelik, 7 dalda düzenlendi. 1992 yılından sonra 13 yıl ara verildi ve 2005’te yazılı basına yönelik olan 5 dalda, yarışmacıların bireysel başvuruları ile yeniden düzenlenmeye başladı. Bu tarihten sonra da düzenli olarak yapılıyor. 2014 yılında yarışma hem içerik hem yöntem olarak geliştirildi ve yarışmanın markalaşması için çalışmalarda bulunuldu. Adı da Yerel Medya Özendirme Yarışması olarak değiştirildi. Başvurular ve değerlendirme sürecinin tamamı personelimizin denetimi altında yarışmanın web sitesi üzerinden yapılıyor. Radyo Haber Programı, Televizyon Haberi, İnternet Haber Sitesi dalları yarışmaya eklendi ve yurtdışı katılıma açıldı.”


Yeni hedef birincilik

Konuşmaların ardından, 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması kapsamında dereceye girenlere ödülleri verildi. 516 basın mensubunun 629 eserle katıldığını yarışmada, her kategoride ödüller sahiplerini buldu. Tören, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sonra erdi. Ödül sonrası konuşan Esentekin, “ Bu ödülü kazanmamda emeği geçen herkese başta patronlarım ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim.  Bu sene üçüncü olduk. Hedefimiz birinci olmak ve bu hedefimiz için elimizden geleni yapacağız” dedi.


İŞTE ÖDÜL ALANLAR

Yerel Haber: 1.Mehmet Demir, 2. Zerrin Somuncu, 3. Burhan Karaaduman ve Ferdi Durdu

Televizyon Haber: 1-Turan Yıldız -Yusuf Baş, 2. Fatih Çelik, 3. Rasim Kılıç ve Engin Kale

Röportaj: 1.Müzeyyen Yüce (Antalya Körfez), 3. Burcu Dere ve Mustafa Özdemir

Radyo Haber Programı: 1.Şükrü Tozluklu, 2. Uğur Çınar, 3. Meltem Dudu Çınar

Mizanpaj : 1.Engin Çağlar, 2. Samet Özünal, 3. Eren Aşkar

Köşe Yazısı: 1.Abdülkadir Üründü, 2. Abdulmurat Kuşçubaşı, 3. Derya Uğural

İnternet Haber: 1.Özlem Koçhan, 2. Hacı Murat Okutmuş, 3. Sedat Kurt

Haber Fotoğrafı: 1.Hayati Kanat, 2. Bünyamin Gültekin, 3. Berkay Arıkan

Araştırma:1.Umut Karakoyun, 2. Esra Köksal (Akdeniz Bülten), 3. Burhan Karaduman

15 Temmuz Mustafa Cambaz Özel Ödülü: Kadir Dede

BYEGM Özel Ödülü: Murat Eğridağ

İnternet Haber Sitesi:1.Levent Ahmet Menekşe, 2. Mesut Turan, 3. Murat Esentekin (Akdeniz Manşet)Kasım ÇİÇEK

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20