banner244

Antalya’nın kültürel mozaiği zenginleşiyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’da yaşayan yabancı uyruklu öğrenci velileri ile buluştu. Başkan Türel, “Akdeniz’in incisi Antalya’mız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış her geçen gün sizlerin de katkılarıyla kültürel mozaiği zenginleşiyor” dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’da yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin velileri ile AKM’de buluştu. Belediye basın biriminden yapılan açıklamada, yabancı uyruklu vatandaşlara seslenen Başkan Türel, “Akdeniz’in incisi Antalya’mız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış her geçen gün sizlerin de katkılarıyla kültürel mozaiği zenginleşiyor. Göçmen bizim kültürümüzde misafirdir, misafir bereketiyle gelir, geldiği yere de şeref verir. Sizler bizi şereflendiriyorsunuz. Son 5 yılda 120 ayrı milletten 20 bin göçmen Türk vatandaşlığını kazandı ve burada yaşamayı tercih etti. İş için sanat için eğitim için güneşimiz, doğamız, tarihimiz için Antalya’mıza dünyanın dört bir tarafından gelen 154 farklı ülkeden 80 bine yakın göçmen Antalya’mızda ikamet ediyor. Kendi renginiz ve kimliğinizle huzur güven ve barış içerisinde yaşadığımızda şehrimizde artık sizler misafirimiz değil komşumuz, arkadaşımız, ailemizin bir parçası yani ev sahibisiniz” dedi.

Antalya sizlerle daha güzel

Başkan Türel, Konyaaltı’nda özellikle pilot olarak başlattıkları sosyolojik bir analiz çalışma raporu ile ilgili tespit ettikleri durum hakkında da bilgi verdi. Antalya’da yabancı uyruklu vatandaşların, yerleşik halkın, bu memlekette yaşamaktan son derece mutlu, mesut, huzurlu  yaşam idame ettirebildiklerini tespit ettiklerini anlatan Başkan Türel, “Şehrimizde yaşamak istemeniz, vatandaşlığı seçmeniz bizim için onurdur. Bizim sloganımız Türkiye güzel Antalya çok güzel, sizlerde çok renkli coğrafyalardan getirdiğiniz renklerle Antalya çok çok daha güzel. Bu şehir 150 ülkeden gelmiş göçmenlerle adeta bir dünya fotoğrafını sergiliyor. Dünyada maalesef, ırkçılık, ayrımcılık, nefret suçları artıyor ama ülkemiz ve Antalya’mızda adeta bir barış adası olarak sevgi veriyor. Bu kültürel zenginlik içinde birlikte uyum sağlayarak yaşamak konusuna da özen gösteriyoruz. Bizim kültürümüz inancımızın gereği insan onuruna verdiğimiz saygıdan geliyor” şeklinde konuştu.

Türel dilek tuttu


Başkan Türel, konuşmasının ardından yabancı uyruklu bireylerin sorularını yanıtladı. Daha sonra Başkan Menderes Türel'e Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Olesya Mercan’ın şefliğinde Bereginya Korosu özel bir sürpriz hazırladı. Koro Türkçe ve Ukraynaca eserler seslendirdi. Özellikle Çanakkale Türküsü büyük beğeni topladı. Başkan Türel, Ukraynaca seslendirilen parçada dilek tuttu.
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a