banner237
banner203

Antalya’ya kasap okulu

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, Kurban Bayramı'na 40 gün kaldığını hatırlattı. Kurban fiyatlarının erken açıklanmasının vatandaşın zararına olduğunu söyledi. Marketlerin sattığı kurbana karşı olduğunu dile getiren Yardımcı, “Hipermarketler gününden önce kesip poşetliyorsa bu da olmamalı. Bir gün önce hayvan kesilirse bu kurban olmaz” dedi. Antalya'da kasap okulu açmayı planladıklarını anlatan Yardımcı, kasaplık mesleği yok olmak üzere olduğu için çırak yetiştirmeyi istediklerini belirtti. Okulların tatile girmesi nedeniyle ailelere çağrı yapan Yardımcı, çocukların yaz döneminde kasaplarda çalışarak hem meslek öğrenmesi hem de harçlığını kazanmasını istedi.

‘Kurban kurbancılardan alınır’

Başkan Yardımcı, kurban fiyatlarının hayvan stoğuna göre bayrama iki hafta kala açıklanması gerektiğini anlattı. Alışveriş merkezlerinin telefonla kurban siparişi ve kesimi yapmasına tepki gösteren Osman Yardımcı,  "20 kilo kurban siparişi oluyor. Bu nasıl olacak. Kurbanın sipariş kilosu olur mu? Devlet bu konulara el atmalı" şeklinde konuştu. Yardımcı, “Vatandaşlardan kurbanını görmesini, nasıl kesildiğini bilmesini istiyorum. Kurban kurbancılardan alınır. Marketlerin sattığı kurbana karşıyım. Hipermarketler gününden önce kesip poşetliyorsa bu da olmamalı. Bir gün önce hayvan kesilirse bu kurban olmaz" dedi.

‘Devlet buna el atmalı’

‘Ben marketlerin kurban satmasına karşıyım’ diye net konuşan Yardımcı, “Müftü de kurban veresiye olmaz uyarısı yapsın. 9-10 ay taksit yapılıyor. Dananın kilosu geçen sene 20 lirayken onlar 40 liradan mal sattı. Marketlerin çoğu yabancı menşeli. Biz paskalya bayramında Kuran okuyup, helva dağıtalım, mevlit okuyalım diyor muyuz? Sen benim dini bayramımla alay mı ediyorsun? Kurbanı gününde kes tamam diyeceğim. 5 bin hayvan alıyorsun. 5 bin hayvan kesim yapacak mezbaha yok. Öyle bir eleman bulmak için 100 eleman olmalı. Nasıl kesiliyor bu hayvanlar. Bizle alay etmeyin. Ben vatandaşlardan kurbanını görmesini, nasıl kesildiğini bilmesini istiyorum. Kurban kurbancılardan alınır. Marketlerin sattığı kurbana karşıyım. Devlet buna el atmalı. Ben vatandaş olarak doğal hakkımı kullanıyorum, görmediğin kurbanı siparişle kestirme. Görmüyorsan sana videosunu çekip göndersinler” ifadelerini kullandı.

‘İthal etten vatandaş şikayetçi’

Yardımcı, ithal etten vatandaşın şikayetçi olduğun ifade ederek, etin vatandaşın damak tadına uymadığını söyledi. Antalya'da hayvancılığın önemine dikkati çeken Yardımcı, devletin turizm desteğinin, hayvancılık için de verilmesini talep etti. Kırsal alanlarda işsizliğin azalması için hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğini aktaran Yardımcı, devletin vatandaşa ucuz hayvan vererek desteklemesini istedi. Yardımcı, "Avrupa'da et bizimkinden ucuz mu? Biz ucuz alıyoruz diyoruz ama devlet bizim paramızla bizim vergilerimizle bunları yapmamalı. Ticaret yapmamalı. Denge olmalı. Bir kilo ette 4 lira KDV var. Devlet KDV'yi kaldırsın. İthal etten KDV, gümrük vergisi almıyorsunuz. Bu devletin sırtına biniyor. Bizden KDV indirsin daha ucuza satalım. Biz ucuz et sattığımızda vatandaşın yararına olacak" diye konuştu.

‘Bir kilo baklava 90 lira’

Et fiyatları ile ilgili konuşan Yardımcı, “Et pahalı diyorlar. Kuzunun kilosunu 44 liraya alıyoruz. Döşü, boynu, gerdanı çıkıyor. Kuzu aldığımızda tek değerli yeri pirzoladır. Pirzola 75 lira denildiğinde herkes kuzu eti 75 lira diyor. Yok böyle bir şey. But 52 lira, döş 46 lira. Aldığımız fiyata geliyor. Bunları kimse düşünmüyor. Bir aile ayda 5 kilo et yese 2 lira pahalı olsa 10 lira eder. 10 lira aile ekonomisine hiçbir şey yapmaz. O ailenin gelir düzeyini yükseltmek gerekir. Bence et pahalı değil. Bir kilo baklava 90 lira. Ekmek 1 lira ama yanında aynı ekmeğin farklı türleri 3 katı pahalı” şeklinde konuştu.

Antalya kaçak cenneti’

Adaklık adı altında yol kenarlarında hayvanların sağlıksız şekilde kesiminin bir türlü önlenmediğini aktaran Osman Yardımcı, Büyükşehir Belediyesi ile yapacakları hizmette, adaklığını alan insanların hayvanını araçla kesim yerine götürüp, veteriner eşliğinde ücretsiz kesim hizmeti yapacaklarını söyledi. Vatandaşlardan kaçak kesim yerlerinde alınan etten uzak durmasını talep eden Yardımcı, "Bizim veterinerlerimiz var. Hayvan çok sağlıklı görülebilir, ufak bir hastalık nedeniyle imha edilmesi gereken hayvanlar olabilir. Mezbahaya getirin adağınızı ücretsiz keselim. Ben ücret almayacağım. Antalya kaçak cenneti. Yol kenarlarında hayvan satışı yapan yerlerde kontrolsüz gelen etlerin denetlenmesi gerekir. Yol kenarlarında damgasız etler var. Adaklık kurbanlar ücretsiz ama kurbanlık danalar ücretli olacak" dedi.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a