banner153
banner230
banner203

Antalya’ya yakışacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in ilk dönem başkanlığından bu yana en çok önem verdiği projeler arasında yer alan ‘Antalya Kent Müzesi Projesi’ çalışmaları aralıksız sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’in üzerine titrediği projelerden biri olan ‘Antalya Kent Müzesi’ kapsamında yıkılan eski stadyum alanında çalışmalar aralıksız devam ediyor. Türkiye’de ilk kez bir stadyum yeşil alana dönüştürülmek üzere yıkılmıştı. Proje içindeki yer altı otoparkının kazı ve hafriyat çalışmaları tamamlanırken, nostaljik açık tribünün inşaatının büyük bir bölümü tamamlandı. Yıkılan eski stadyumun efsaneleşen açık tribünü, mimarisine sadık kalınarak yeniden inşa ediliyor. 900 kişi kapasiteli olacak tribün nostalji yaratacak.

Otopark yeraltına alınıyor

Stadyum yanındaki açık otopark olarak kullanılan alan, yeni projede meydan olarak düzenlenirken, otopark da yer altına alınıyor. 3 katlı otopark, 20 otobüs, 220 araç kapasiteli olacak. Meydan düzenlemesinde ise yürüyüş yolları, gölgelikler, oturma grupları ile birlikte kafeteryalar da yer alacak. Proje tamamlandığında 31 bin 500 metrekarelik eski stadyum alanının tamamı yeşil alan ve meydan düzenlemesi olarak Karaalioğlu Parkı ile bütünleşecek. Antalya Kent Müzesi Projesi ile toplam 73 bin 800 metrekarelik alanda düzenleme yapılıyor.

Gelecek nesillere aktarım

Kentlilik bilinci oluşması, kent kültürünün gelecek nesillere aktarılması için büyük bir önem taşıyan Antalya Kent Müzesi Projesi’nde tarihi Büyükşehir Belediye Binası, Antalya’nın kültürel mirası Karaalioğlu Parkı ile yıkılan Atatürk Stadı alanı, Kapalı Spor Salonu açık Kent Müzesi inşaat alanını oluşturuyor. Bu yapılarda Karain’den Günümüze Antalya ve Antalyalılar, Çağlar Boyunca Aile ve Evlilik, Antalya’da Mutfak Kültürü, Antalya’nın Doğası, Antalya’nın Yönetimi ve Belediye temalı sergiler yer alacak. Restorasyonu tamamlanan tarihi Hıdırlık Kulesi Kent Müzesi’nin önemli bir parçası olacak.

Antalya’nın yeni yaşam alanı

Antalya’da yaşam kalitesinin yükselmesine, geçmişle geleceğin bir bütün olarak algılanmasına vesile olacak Kent Müzesi, aynı zamanda bir buluşma noktası, bir iletişim, eğitim ve kültür merkezi haline dönüşecek. Antalya Kent Müzesi sadece sürekli ve geçici sergileriyle değil, yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemekler sunacak lokantası, yörenin halk sanatı ürünleri ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarının yer alacağı hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacak. Karaalioğlu Parkı, Büyükşehir Belediyesi Eski Hizmet Alanı, Kapalı Spor Salonu ve yıkılan Atatürk Stadyumu alanında gerçekleştirilen düzenleme ile Antalya yeni bir yaşam alanı kazanacak.

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a