banner153
banner230
banner203

ANTÇEV'in GAYE'si?
ANTÇEV üyeleri, ellerindeki tek yurt arsasının, arsa bitişiğinde üniversite yapan Fettah Tamince'nin başkanı olduğu, fikirlerine karşı oldukları Gaye Vakfı'na satılabileceğini öne sürdü

Özelleştirmeler konusunda ayak direyen ANTÇEV'in elerindeki tek ve Döşemealtı'ndaki en büyük yurt arsasının satışını yapmak istemesi kafaları karıştırdı. Amaçlarının yurt yapmak, işlerinin yurt alanı satmak olduğu ortaya çıkan ANTÇEV, satış tartışması nedeniyle yönetim kurulu istifa edince 6 Mart'ta genel kurula gitti. Çoğunluk sağlanamadığı için 13 Mart'ta genel kurul tekrarlanacak. Vakıf üyeleri, istifa eden yönetim kurulunun olmayan yönetim kuruluna satış için yetki verdiğini öne sürdü. Üyeler, vakıf arsasının hemen yanında yapılan başkanı Fettah Tamince olan, ANTÇEV'in fikirlerine karşı çizgideki Gaye Vakfı tarafından Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin önümüzdeki yıl eğitime açılacağını hatırlattı. 'Böyle bir arsaya onların ihtiyacı var ve vakfımızın arsasını onlara mı satmak istiyoruz? GAYE Vakfı, ANTÇEV'in çizgisi ve fikirlerine karşı bir çizgidedir' iddiasında bulundu.

Parası olmayan bile talip oldu
Üyeler hemen vakıf arsasının yanında Bahçeşehir Koleji yerleşkesi bulunduğunu da hatırlatarak 'Vakıf arsası için, yurt binası yapılmak için, insanlar bağış yapmışlardır. Siz bağışın amacına aykırı şekilde, elde ettiğiniz bir taşınmazı satarsanız, yarın size kim bağış yapacaktır? Özellikle şartlı bağışlarda bu gibi hallerde, bağışı yapanın bağıştan rücû etme imkanı dahi yasal olarak bulunmaktadır' dedi. Bazı üyelerin aidatını ödememesine rağmen genel kurulda 'arsayı başkasına satmayın, bana satın!' tarzında talepleri olduğunu öne süren üyeler, 'Demek ki vakıf arsamızı satın alabilecek güçte olup da, vakfımıza gereğince yardım ve bağış yapmayan arkadaşlar var. Bu arkadaşlar vakfımızın ekonomik beklenti içine girmesini fırsat bilip, arsamıza talip olabilmektedir' diye konuştu.

Arsanın özelliği nedir
1995 yılında 228 gönüllü üye ile kurulan 'temel kuruluş amacı' okul, yurt, sosyal merkezler ve gençlik merkezleri kurmak olan Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı (ANTÇEV), Yeşilbayır'daki 6 bin metrekare dolayındaki yurt arsasını 20 ޞubat'taki genel kurulunda satılığa çıkarma kararı aldı! ANTÇEV, Döşemealtı ilçesi Yeşilbayır mevkisinde bu yıl bitmesi beklenen Uluslararası Antalya Üniversitesi yanında yer alan ellerindeki tek öğrenci yurdu arsasının satışına karar verirken yurt alanı, ilçede yurt yapılabilecek tek büyük alan olma özelliğini taşıyor. Satış kararı dernekte yarılma yaratmış, satış kararı üzerine yönetim kurulu istifa etmişti. Öğrenci yurdu arsası Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde 1488 ada, 1 parselde 6 bin 416 metrekarelik alanda yer alıyor. Vakfın bu taşınmazının imar görmesi ile bu arsanın dışında, imar planı uyarınca ortak sosyal donatı alanında bulunan hisseli bir miktar daha taşınmazı olduğu biliniyor.


İSTENİRSE KUTU ..KUTU


Yurt arsası satışına itiraz eden üyeler şöyle konuştu: 'Arsanın satılarak belediyelerden arsa temin edilmesi isteniyor. Ne kadar güzel bir hayal! Antalya Büyükşehir Belediyesi mi, ANTÇEV'e arsa verecek? Arkadaşlar belediye işçilerinin parasını ödeyemiyor, satacak arsa bulsa, kendisi satar ve para alır. Belediye mevcut belediye binasını satmaya kalkışırken, eski otogarın olduğu yerde olduğu gibi, kat karşılığı verdiği binada bulunan taşınmazlarını para elde etmek için satarken, SGK borçları için belediye binasını SGK'ya verirken, SGK'nın bulunduğu yerdeki yolu satarak, sigorta prim borcunu öderken, ANTÇEV'e arsa mı verecek? Hangi başka belediye size arsa verecek? Konyaaltı Belediyesi mi? Elinizde geçerli bir protokol mü var? Siz Konyaaltı Belediye Başkanı'nın her önüne gelen kişiye pozitif yaklaşım göstermesini, geçerli bir taahhüt olarak mı algılıyorsunuz? Muhittin Böcek'te hayır! yoktur ama ANTÇEV'e verilecek arsa da yoktur! Muratpaşa Belediyesi mi ANTÇEV'e arsa verecek? Muratpaşa Belediyesi arsa bulsa, yasal olarak yapmak zorunda olduğu Hayvan Bakımevi'ni yapacak. Üstelik ANTÇEV'e belediyenin arsa vermesine imkan veren, hangi yasal düzenleme var?'

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a