banner244

Antik çağın sıvı altını öğrencilere anlatıldı

Arkeolog Kemal Demirtaş, Akdeniz denince zeytinin akla geldiğini belirterek, zeytin ağacının meyvesi ve yağını etnoarkeolojik bir yaklaşımla katılımcılara anlattı. M.Ö. 10'uncu binden itibaren zeytin ağacına ait bilimsel veriler olduğunu aktaran Demirtaş, Herakles'le birlikte insanın kendine tanrısal özellikler yüklediğini, bunun ifade biçimi olarak da zeytin ağacı, zeytin ve yağının seçildiğini belirtti. Demirtaş, “Tanrısallaşmak isteyenler bunun yolunun zeytinden geçtiğini düşündüler" dedi. Zeytinin Lübnan-Suriye sahil şeridinde ticari araç olarak kullanıldığını, Mısır'da başlayan güreş sporunun yapıldığı her alanda zeytinyağının var olduğunu söyleyen Demirtaş, antik çağ tarihçisi Plinius'un metinlerinde zeytinyağının insan vücudu için çok gerekli olduğunun kayıtlara geçtiğini anımsattı.

Güç ve ebediyetin simgesi
Üç semavi din için kutsal sayılan Kudüs'ün zeytin ve zeytinyağı üretiminin önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Demirtaş, “Antik çağda sıvı altın olarak nitelendirilen zeytinyağına ve zeytine günümüze gelinceye kadar çok çeşitli anlamlar yüklenmiştir; zafer, ebediyet, güzellik, asalet, güç ve mücadele bunlardan birkaçı" diye konuştu. Antalya'da antik dönemden günümüze zeytin tarımının hep olduğunu belirten Arkeolog Kemal Demirtaş, Zeytinpark gibi zeytin varlığıyla bilinen alanın korunmasının önemini vurguladı. Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin çektiği fotoğraf ve görüntüyle alanı ölümsüzleştireceğini kaydeden Demirtaş, “Bütün bu dinlediklerinizden sonra zeytine mi, zeytin ağacına mı yoksa zeytinyağına mı bakılması gerekliliği konusunda verilecek mesaj sizlerin parmak uçlarınız aracılığıyla bize ulaşacak" dedi.

Doğanın Mucizesi sergisi
Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nafia Özdemir Hanyaloğlu, hazırlık konferanslarının öğrencilerin hem alanı, hem zeytini daha yakından tanıması ve tanıtması amacıyla hayata geçirildiğini belirterek, “Zeytinpark bizler için gelecek nesillere aktarılması gereken bir alan. Yıl boyunca derslerinin bir bölümünü Zeytinpark'ta uygulamalı görecek olan öğrencilerimiz, alanın tüm değerlerini fotoğraflayıp yıl sonunda Doğanın Mucizesi isimli sergi açacak" dedi.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a