banner153
banner230
banner203

Artist aday
Türk sinemasının yakışıklı jönü Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan oyuncu Tarık Akan'ın Antalya'da, Cumhuriyet Güçbirliği'ni oluşturacak ulusalcı birlik, dernek ve partiler adına bağımsız milletvekili adayı olacağı öne sürülüyor

İsmi bir çok kez milletvekili adaylığı için geçen aktör Tarık Akan, Ergenekon'a karşı tavrıyla da dikkat çekmişti. Akan, Ergenekon üssüne döndüğü öne sürülen İşçi Partisi'nin yayın organı Aydınlık dergisine verdiği bir mülakatta Ergenekon sanıklarına övgüler dizerken, Silivri'nin boşaltılması için başlatılan kampanyalarda aktif görev almıştı. Güçbirliği yapacak partiler arasında İşçi Partisi'nin de olduğu öne sürülüyor. İşçi Partisi'nin Antalya'daki önde gelen bazı isimleri, Tarık Akan'ın isminin adaylık için geçtiğini doğruladı. 12 Haziran seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte ulusalcı kesimler güçbirliği kararı aldı.
Cumhuriyetçi Güçbirliği Oluşumu, Balyoz darbe davasının bir numaralı sanığı emekli orgeneral Çetin Doğan ile Ergenekon sanığı Levent Göktaş ve Ergenekon soruşturmalarını sulandırmak için Genelkurmay önünde eylem yapan Sümerbilimci Muazzez İlmiye Çığ'ın da aralarında bulunduğu grubun desteğini aldığını ve 40 seçim çevresinde seçimlere bağımsız olarak katılacaklarını açıklamıştı.

Güçbirliği ne demişti
Cumhuriyet Güçbirliği oluşumunun başını iddiaya göre Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) çekiyor. Encümen-i Danış toplantılarının da yapıldığı Ankara Kent Otel'deki geçtiğimiz gün yapılan basın açıklamasında grup adına konuşan İzmir Cumhuriyet Güçbirliği Başkanı Avukat Erdoğan Özer, Hedefimiz, TBMM'de Atatürk Devrim'inden yana bir grup oluşturmak ve oluşacak parlamento aritmetiğinde, AKP ve BDP/PKK dışındaki siyasal güçlerle hükümet kurmaya katılmaktır demişti. Sanatçılar Müjdat Gezen, Tarık Akan, Ferhan ޞensoy, yazarlar Banu Avar, Nihat Genç, öğretim görevlileri Muazzez İlmeye Çığ, Kemal Alemdaroğlu, Sina Akşin, Semih Koray, Nilgün Çerikçioğlu, Bengi Bugay, emekli askerler Çetin Doğan, Osman Özbek, Levent Göktaş bu güçbirliğini destekliyor.

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a