banner153
banner230
banner203

ATSO, esnafı dinledi

AVM eleştirisi
Güllük Esnafları Güçlendirme Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği (GÜLDER) işbirliğiyle Selekler Çarşısı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Budak, Güllük Caddesi'nin 1950'li yıllardan beri ticaretin en hareketli olduğu yerlerin başında geldiğini, ancak son yıllarda AVM'lerin açılması ve ticaretin değişen yapısıyla birlikte caddenin eski canlılığını kaybettiğini söyledi. Ticaretin envanterinin çıkarılamadığı için benzer işyerlerinin yan yana açılarak birbirini baltaladığını belirten Budak, Ahilik geleneğinin yeniden canlandırılması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında etiket uygulamasının önemine de değinen Budak, gerekirse ATSO olarak tek tip etiket bastırabileceklerini belirtti.Animasyon gösterisi
Güllük Caddesi'nde yaz sezonu boyunca her gün bir otelin animasyon ekibinin gösteri yapması için turizmcilerle görüşmeler yaptıklarını bildiren Budak, esnafın özellikle yaz sezonunda caddeyi canlı tutmak için dükkanlarını gece 23.00- 24.00'e kadar açık tutması gerektiğini söyledi. AVM'ler konusunda 'bıçak kemiğe dayandı' diyen Budak, ''AVM'ye karşı değiliz, ancak AVM'lerin bir yasası olmalı, bu yasaya bağlı olarak planlı büyümelidirler diyoruz. Ancak bu kanun bir türlü gündeme gelmiyor. Artık bıçak kemiğe dayandı. Bizim bir gücümüz var. Gerekirse eylem yaparız. Yürür müyüz, dükkanımıza siyah bayrak mı asarız, hep beraber konuşur, bunun yöntemini birlikte belirleriz'' diye konuştu.

Belediyeler topu birbirine atıyor
GÜLDER Başkanı Hüseyin Sarı, AVM'lere karşı ayakta kalma mücadelesi verdiklerini söyledi. Sarı, ''Güllük Caddesi esnafı olarak kötü bir kış sezonu geçirdik. Önümüzde yaz sezonu var. Bu sezonu da kötü geçirmemek için ATSO, AESOB ve belediyelerle birlikte, caddemizi canlandıracak bir takım etkinlikler yapmak istiyoruz'' dedi. Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi'nin sorumluluk alanları konusunda topu birbirine attığını belirten Sarı ''Büyükşehir Belediyesi caddeden, peyzajından, bakımından, ana kaldırımından biz sorumluyuz, fakat dükkanlardan, ruhsatlamadan Muratpaşa Belediyesi sorumlu diyor. Belediyeler arasında yetki karmaşası yaşanıyor. Esnaf şaşırmış durumda'' şeklinde konuştu.Özel İdare Binası'nın yıkılarak alanın kültürel ve sanatsal etkinlikler için değerlendirilmesini isteyen Sarı, yine Güllük Caddesi'ndeki Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü binasının da, ışık gösterileri ve tanıtım afişleri ile süslenmesinin caddeye renk getireceğini söyledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a